Facebook hozzászólás
274

Ez a magyar bika és a vére…

Bikavér – ez a második bor, amit a külföldiek velünk, magyarokkal azonosítanak. Két hazai termőterülete Eger és Szekszárd. Kizárólag ezen borvidékeken készült, meghatározott szőlőfajták házasításából cuvèe-kre lehet használni a bikavér kifejezést. Mindkét borvidéknek megvan a maga saját szabályozása, hogy mely szőlőfajtákból, milyen arányban készíthetik, és meddig kell hordóban, illetve palackban érlelni! És csoda a végeredmény! A Winegalss Sajtóklub vendégei az egri borosoktól Gál Tibor, a szekszárdiaktól a vesztergombi Pincészettől Vesztergombi Csaba voltak.

Nem is szerepelt írott formában a bikavér, mint bor a XIX. század közepéig! Akkor is Garay János, a derék, ám de igencsak nagyot mondó Háry János nevében „énekelte meg” a bika véréhez hasonlított bort.

Bikavérek, Kép: László Márta,
Bikavérek, Kép: László Márta,

” Töltsd pohárba, és csodást látsz! Színe, mint a békavér…”

„Poharunkba, bikavér! Hadd igyuk az áldomást meg,

Legelőbb is magadér!”

A kifejezés tehát csak ezután került be a magyar nyelvi kultúrába – úgy 1850 után…

Egy biztos, tényleg Eger és Szekszárd a magyar bikák vérének otthona! Az elsőben csak a borvidékhez tartozó területekről származó szőlőből készült bor „léphet a pástra”. A szőlőket külön dolgozzák fel, és utána a kész bort házasítják. Négy szőlőfajta házasítása kötelező, és kötelező a meghatározott fahordós érlelés is. A szekszárdi leírásban a is legalább négy szőlőfajta házasítása kötelező, sőt a kadarka és a kékfrankos együttes aránya 50 % kell, hogy legyen. Náluk a fahordós érlelésnek legalább egy év kell!

Bikavérek friss kenyérrel, Kép: László Márta
Bikavérek friss kenyérrel, sajtokkal, Kép: László Márta

Divattá vált, hogy a fiatal borok gyorsan piacra kerüljenek – főként a fiatalok körében. A Winegalss Sajtóklub bemutatóján kiderült, a klasszikusnak nevezett borvidéken kedveltebbé váltak az olyan robbanékony, dinamikus borok, mint a Böjt Borászat 2016-es Egri bikavére. Feltűnést keltett a Bolyki Pincészet 2015-ös Egri Bikavére. A családi borászatnak ez a második palackozott évjárata – nekem nagyon ízlett!

Bikavéres borkóstoló, Kép: László Márta
Borkóstoló, Kép: László Márta

A Mészáros Borház 2015-ös Szekszárdi Bikavér Reserve-je igazi, nemes lélekemlő! A Takler Birtok 2015-ös Szekszárdi Bikavérében shiraz is van, ami emeli ízvilágát, fényét. A Vesztergomi Pince 2015-ös bikavérében istenien érződik a kadarka! Lenyűgöző! Csúcs a szekszárdi Bősz Adián 2012-es bikavére a bátai és a szekszárdi területükről! Évente 30-40 ezret palackoznak belőle.

Mind az egri, mind a szekszárdi bikavérre rendkívül szigorú szabályok vonatkoznak. Szelíd és elegáns versengésük csak a mi, a jó borok kedvelőinek javára válnak! Csak azt tudom ajánlani, hogy válogassatok ízlésetek szerint a palackok között, és ne sajnáljatok áldozni a jobb kortyokért! De, ha igazán szeretnétek különlegességeket kóstolgatni, keressétek fel e két borvidéket! Vigyétek a barátaitokat is! Testnek és léleknek is jól fog esni!

Hamarosan itt a húsvét! Kínáljatok a családnak, a barátoknak is ilyen fantasztikus borokat az ünnepeken! Egészségetekre! Váljon vérré!

Különc borvidék
A Wineglass Sajtóklub borkóstolóján találkoztam ezzel a gyönyörű könyvvel! Horváth Ferenc újságíró, a Soproni Téma főszerkesztője írta, a legtöbb fotót Filep István, az MTI munkatársa készítette. A kötet először 2005-ben jelent meg, de világörökségi területen azóta annyi minden történt, annyi fiatal borász tette le a névjegyét, hogy át kellett dolgozni azt. Aki belelapoz, egy nagyon izgalmas világba csöppen, és biztos kedvet kap egy soproni kékfrankoshoz!

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!