Facebook hozzászólás
709

Ez történik a szervezeteddel, ha ittasan vezetsz

Egyes statisztikai adatok szerint Szilveszterkor, pótszilveszterkor és farsangkor jelentős mértékben megnő az ittasan okozott balesetek száma. A szakértő szerint már egy pohár alkoholos ital elfogyasztását követően sem szabad volán mögé ülni. Elmondjuk, hogy miért?

Szilveszterkor vagy az említett napokon még az is megiszik egy pohár pezsgőt, aki az év többi napján egy csepp alkoholt sem fogyaszt. Nincs ezzel semmi gond mindaddig, míg úgy nem döntünk, hogy autóba ülünk, és a buliból hazáig vezetünk. A zéró tolerancia mindenkire érvényes, ráadásul nemcsak a jogosítványunkkal játszunk, hanem emberéletekkel is akkor, amikor ittasan a volán mögé ülünk. Rácz István profi autóversenyző, és Szántó Nikolett profi Drift versenyző a RaceTaxi.Hu instruktorai pontokba szedték, miként hat az alkohol vezetési képességeinkre.

Szánthó Nikolett, Kép: RaceTaxi.Hu
Szánthó Nikolett, Kép: RaceTaxi.Hu
  1. Alkohol hatására romlik a látásunk, hiszen a pupillák nem tudnak alkalmazkodni sem a távolságokhoz, sem az esetlegesen megváltozó fényviszonyokhoz. A látóterünk beszűkülése miatt a perifériánkon történő eseményeket nemhogy nem látjuk, de még csak nem is érzékeljük.
    Ha keveset iszol, az felér egy ittas vezetéssel!
    Kétszer annyi hibát követnek el a kevés folyadékot fogyasztó gépkocsivezetők, mint azok a társaik, akik elegendő folyadékot isznak – állapították meg brit kutatók, akik szerint a kevés folyadékfogyasztás ugyanolyan veszélyes, mint az ittas vezetés.
  2. A végtagjaink lelassulnak, kevésbé lesznek képesek arra, hogy koordináltan mozogjanak. Ezáltal a fékezés, a gázadás, a sebességváltás is nehézségekbe ütközik, az autó pontos irányításáról nem is beszélve. Egyetlen pillanat alatt átcsúszhatunk a mellettünk lévő sávba, kanyarban felmehetünk a járdára, hogy aztán egy villanyoszlop állítson meg bennünket.
  3. Túlságosan bátrak leszünk az alkohol hatására, ezáltal pedig olyan közlekedési szituációkba is belemegyünk, amiket józan állapotunkban elkerülnénk. Nem érzünk felelősségtudatot, elveszítjük az önkontrollt, indulatossá, sőt, akár agresszívvé is válhatunk.
  4. Az alkohol miatt lecsökken a reakcióidőnk, későn vesszük észre, ha valaki bevág elénk, vagy hirtelen fékez előttünk – ezáltal pedig jelentősen megnő a koccanásos balesetek kockázata.
  5. Az alkohol mellé télen a rossz látási viszonyok is társulhatnak. A sötétben későn vagy egyáltalán nem vesszük észre a zebrán szabályosan áthaladó gyalogost, vagy az út szélén haladó kerékpárost.

    Rácz István, Kép: RaceTaxi.Hu
    Rácz István, Kép: RaceTaxi.Hu

Rácz István rámutat: annak ellenére, hogy 10 grammnyi alkoholt nagyjából egy óra alatt lebont a szervezetünk, semmiképpen se kockáztassunk! Ha alkoholt fogyasztottunk, ne üljünk az autóba! Tervezzük meg előre hazajutásunkat, fizessünk inkább a taxiért vagy a sofőrszolgálatért, minthogy felelőtlenségünk miatt kockára tegyük más, vagy saját magunk életét.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!