Facebook hozzászólás
204

Fáj a (lúd)talpam!

Végső soron azért fáj a lúdtalpasok lába, térde, időnként csípője, mert a lúdtalp kialakulásával a talp a test terhének viselésére egyre kevésbé lesz alkalmas.

A civilizációs betegségek közé nem csak a stresszt, a fölös kilókat és a többit sorolják, ide kerülnek újabban a láb gyakori szerzett deformitásai is, mint a lúdtalp, a kalapácsujj és a bütyök. Ebben fontos szerep jut a hegyes orrú, magas sarkú vagy túl laza cipőknek, bizonyos sportágaknak, mint például a hegyről lefutás, a lejtőn való síelés. Ezen túlmenően, kifejezetten kedvez a láb kisizületei deformitásának a hanyag tartás és járás. A lúdtalpat onnan ismerhetjük fel, hogy a láb egész talpával éri a talajt, a bokaízület előtt szélesen ellapul.

Egyébként lábunk két boltozattal rendelkezik: egy hosszanti és egy harántboltozattal. A köznyelvben általában a hosszanti boltozat süllyedését nevezik lúdtalpnak. Azért fáj, mert a boltozatok deformálódásával a láb mozgatását végző izmok folyamatosan feszülnek, hiszen tapadási pontjuk távolabb kerül az eredéstől, mint eredetileg volt. Ez az izomfeszülés fájdalomhoz vezet, ami akár a lábtól távolabb, a lábszáron is jelentkezhet. A másik fő fájdalomforrás a térben illetve a csípőben jelentkezhet, hiszen ahogy a csontok egymástól elmozdulnak, úgy a korábban nem terhelt területekre elő nyomás megnő, így végső soron porckopáshoz vezet. Végső soron azért fáj a lúdtalpasok lába, térde, időnként csípője, mert a lúdtalp kialakulásával a talp a test terhének viselésére egyre kevésbé lesz alkalmas.

Az ortopéd orvosok nem győzik hangsúlyozni, hogy a kis gyerekeket ne erőltessük túl korán járni, mert lúdtalpassá válhatnak. A kicsiknél ugyanis a láb szalagrendszere még nem elég erős ahhoz, hogy masszív lábboltozatokat alakítson ki. A boltozatok ugyanis csak a járás megkezdésekor alakulnak ki. Biztosan tapasztalták már, hogy a csecsemők lába lúdtalpasnak tűnik, azonban ez a diagnózis csak már járó gyermeknél alkalmazható.

Serdülőkorban általában a láb túlzott terhelésével járó sportok vezetnek lúdtalp kialakulásához, míg felnőttkorban a sok állással járó munka, mint a fodrász vagy a pincér. Ezen felül kockázati tényező az elhízás, amely minden életkorban jelentős szerepet játszik a lúdtalp létrejöttében.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!