Facebook hozzászólás
190

Fájdalomcsillapítókat szednek, hogy csúcson legyenek!

Sok fiatal, aki azért használja a fájdalomcsillapítókat, hogy „csúcson” legyen, biztonságosabbnak tartja ezeket a szereket az utcai drogoknál, és nem tekinti őket függőséget okozónak. De valóban ez a helyzet? A válasz: nem. 

Sok fiatal, aki azért használja a fájdalomcsillapítókat, hogy „csúcson” legyen, biztonságosabbnak tartja ezeket a szereket az utcai drogoknál, és nem tekinti őket függőséget okozónak. De valóban ez a helyzet? A válasz: nem.

A receptre kapható fájdalomcsillapítók olyan erős szerek, melyek mechanizmusa megakadályozza az idegrendszert az általunk fájdalomként érzékelt elektromos impulzusok továbbításában. A legtöbbjük az agy örömérzetet befolyásoló részeit is stimulálja. Így tehát elzárják a fájdalmat, ugyanakkor pedig a „csúcsra” kerülés érzését produkálják.

A receptre kapható legerősebb fájdalomcsillapítók ópium-szerűek, és opioidoknak nevezik őket. Előállításukkor figyelnek arra, hogy ugyanolyan hatást fejtsenek ki az idegrendszerre, mint a mákból származó drogok, például a heroin.

Az opioid fájdalomcsillapítók rövid időre eufóriát (fokozottan jó közérzetet, felfokozott érzelmi állapotot) okoznak, ám függőséget is kialakítanak. A fájdalomcsillapítók hosszú távú használata testi függőséghez vezethet. A test alkalmazkodik az anyag jelenlétéhez, és a szer abbahagyását követően erős elvonási tünetek jelentkeznek. A hozzászokás pedig azt jelenti, hogy nagyobb adagokra lesz szükség ugyanannak a hatásnak az eléréséhez.

Mint minden drog, a fájdalomcsillapítók is csak elfedik azt a fájdalmat, amely miatt szedik őket. Nem „gyógyítanak meg” semmit. Az, aki állandóan megpróbálja eltompítani a fájdalmat, egyre nagyobb és nagyobb adagokat szed, míg fel nem fedezi, hogy képtelen kibírni a napot drogok nélkül.

Az elvonási tünetek a következők: nyugtalanság, izom- és csontfájdalmak, álmatlanság, hasmenés, hányás, hidegrázás (libabőr), és a láb önkéntelen rángása.

Az opioidok egyik legnagyobb veszélye a légzési elégtelenség. A nagyobb adagok egészen addig a pontig lassíthatják a légzést, amíg az abba nem marad, és bekövetkezik a halál.

Testi és szellemi hatásai: székrekedés, hányinger, hányás, szédülés, zavarodottság, függőség, öntudatlanság, légzőszervi elégtelenség, a szívroham nagyobb kockázata, kóma, halál.

Nyilvánvaló, hogy a drogfogyasztás nem megoldás. Bármilyen nehéz is szembenézni a valósággal, a droghasználat következményei mindig rosszabbak, mint az a helyzet, amelyet valaki a drogok szedésével próbál elkerülni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!