Facebook hozzászólás
180

Fekete március Romániában-emlékezz!

Számos adásában és több műfajban is megemlékezik a Duna Televízió a húsz évvel ezelőtt Marosvásárhelyen történt magyarellenes pogromról, a fekete márciusként elhíresült tragikus erdélyi eseménysorozatról. 

Számos adásában és több műfajban is megemlékezik a Duna Televízió a húsz évvel ezelőtt Marosvásárhelyen történt magyarellenes pogromról, a fekete márciusként elhíresült tragikus erdélyi eseménysorozatról.

Emlékezetes: alig negyed évvel a romániai forradalom után, 1990 március 19-én a román nacioanilsták által feltüzelt – főleg a Görgény völgyéből: Libánfalváról, Görgényhodákról buszokkal behozott – román tömeg támadt Marosvásárhely magyarságára. Megtámadta az RMDSZ-székházat is, a kivezényelt katonaság pedig sem akkor, sem később nem védte meg a szorult helyzetbe került magyarokat. Ekkor veszítette el részlegesen látását az azóta már elhunyt Sütő András erdélyi író. A másnapi, igazságot követelő magyar tüntetés véres összecsapásokba torkollt.

Budapesten, az Andrássy úti Terror Háza Múzeumban március 11-én emlékeztek meg a vásárhelyi pogromról, méghozzá egy konferencia keretében, ahol a szakemberek mellett jeles erdélyi és magyarországi politikusok, közéleti személyiségek – többek között Tőkés László, Kincses Előd, Balog Zoltán, Schmidt Mária – is felszólaltak. Ugyanitt adta át a Petőfi-emlékérem a Helytállásért díjakat Balog Zoltán, a magyar parlament emberi jogi és kisebbségi bizottságának elnöke azoknak,akik tevékenyen segítették a marosvásárhelyi magyarokat a nehéz napokban, köztük több roma nemzetiségű erdélyinek is. Elhangzott: a halálos áldozatokat is követelő összecsapások felbujtói ismertek ugyan, ám a mai napig nem vonta őket felelősségre a román igazságszolgáltatás.

A Duna Televízió számos műsorában beszámol a két évtizedes évfordulóhoz kötődő rendezvényekről, illetve több filmet is sugároz a témához kapcsolódóan.

Március 16-án este nyolc órától vetíti a csatorna Cselényi Lászlónak, a Duna Televízió elnökének 2001-ben készült, Tavaszi mámor című alkotását. Cselényi László nem csak filmes szemtanúja, hanem fizikailag bántalmazott kárvallottja is volt az eseményeknek, amelyek a március 19-i magyarellenes pogrom közvetlen előzményeiként tekinthetők. A film tulajdonképpen saját elbeszélésének „megképesítése”.

Március 18-án az esti közéleti háttérműsor, a Közbeszéd különkiadása foglalkozik a témával. Az adásban a húsz évvel ezelőtti eseményekről, illetve azok mai tanulságairól nyilatkozik többek között Markó Béla, az RMDSZ elnöke, illetve Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke. Archív felvételről megszólal a 2006-ban elhunyt Sütő András író, a tragikus események egyik volt főszereplője és kárvallottja.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!