Féljünk-e a méhektől, darazsaktól?
A nyáron és kora ősszel visszatérő kérdés, rendszerint tragédiával végződő esetek kapcsán kerül a figyelem középpontjába. A következőkben dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosának segítségével összefoglaljuk a méh-és darázscsípéssel kapcsolatos tudnivalókat.
Lépésről-lépésre
1. Ha a csípéstől távol jelentkeznek allergiás tünetek, forduljunk orvoshoz.
2. Csípés után jelentkező szokatlan, vagy súlyos tünetek esetén végeztessünk allergia vizsgálatot. A vérvizsgálat nem csak a csípést követő napokban, de az egész év folyamán bármikor elvégezhető, az allergiát igazoló ellenanyag kimutatható.
3. Igazoltan allergiás beteg részére a diagnózis után felírásra kerül az az elsősegély szett, mely a szteroid és antihisztamin tartalmú gyógyszerek mellett tartalmazza az auto-injektort is. Utóbbi a legsúlyosabb allergiás reakció, az anafilaxia megelőzését segíti, a keringési sokk kivédésével.
4. A későbbiekben ezt a szettet mindig tartsuk magunknál, csípés esetén először használjuk az auto-injektort, majd kérjünk orvosi segítséget.
Tartós megoldás
Az eddig felsoroltak mellett, különösen azoknál a betegeknél, akiknél valamilyen ok miatt magas az ismételt csípések kockázata, javasolható a deszenzitizáció. A méh-, vagy darázscsípés allergia kezelésére szolgáló injekciós terápia kizárólag intenzív ellátást biztosító intézményben végezhető. Segítségével a beteg szervezete hozzászokik az allergiát okozó méreganyaghoz, így a kezeléssel kivédhető a későbbi súlyos allergiás reakció.
forrás: www.allergiakozpont.hu
Hozzászólás zárolva.