Férfiak öltözködése az üzleti életben, azaz mikor mit és mivel a tökéletesség érdekében
Ha nem is a ruha teszi az embert, de a sikerességről, a magabiztosságról feltétlenül elárul valamit. Cégünket, termékünket is részben jó megjelenésünkkel adjuk el.Létezik egy a kontinenseken és kultúrákon is túlmutató, egyetemlegesnek mondható jó ízlés, amit az olaszok nemes egyszerűséggel bella figurának, tökéletes kinézetnek neveznek.
A klasszikus öltönyös üzleti ruházatot egyes szakmáknál általánosan, máshol inkább a vezetőknél és azoknál várják el, akik ügyfélkapcsolatokat bonyolítanak, ezáltal cégüket, terméküket is képviselik. Az olyan állásoknál, amelyek a cég belső életéhez, a beck office-hoz tartoznak, nem elvárt az első osztályú üzleties megjelenés: sokkal fontosabb az, hogy a ruházat alkalmazkodjon a munka jellegéhez és a munkahelyi környezethez.
Számos cég a munkatársaira kötelező erővel bíró írásos anyagot – company dress code-ot – vezet be annak érdekében, hogy a helyes és elvárt megjelenést ne a szokás, hanem a számonkérhető és leírt szabályok alakítsák. A company dress code határozza meg a cégen belüli és a falakon kívüli, azaz a front és a back öltözeti elvárásokat. Nem formaruhát köt ki, hanem az adott vállalatnál érvényes általános elvárásokat szabályozza, és részletezi az egyes szinten dolgozókkal szembeni követelményeket is. Ezzel megkönnyíti az öltözködési anomáliák leküzdését.
Kőbe vésett szabályok változtak meg
Korunkban a divat, az öltözködés szezonról szezonra megtörténő változásai a férfiruhatárat, e szilárd bázist, is elérték. Ma már csak a híres kézi szabóságok készítenek öltönyöket a „következő tíz vagy még több évre”. Az ismert és kevésbé neves márkák minden bemutatón újat, kicsit mást, a tavalyitól eltérőt vonultatnak fel, és ezzel ösztönöznek a vásárlásra. Egyik évben a vállak szélesednek, vagy lesznek éppen csapottak, a másikban a gombok száma és mélysége vagy éppen a nadrág meghatározó vonalvezetése változik. Az öltönyhöz viselt ingek egyik évben tradicionálisan hófehérek vagy világoskékek, gallérjuk normál magasságú, máskor éppen sötétek, feketék vagy mélyszürkék, széles, magas gallérral.
Mindez természetesen igaz az üzleti öltözetre is. Az üzleti „dress code”-ot pedig nagymértékben az üzlet profilja, imázsa és az adott személy hierarchikus helyzete határozza meg. Az öltöny inggel, de nyakkendő nélkül viselve a smart casual besorolásnak felel meg, de a legtradicionálisabb cégek kivételével ez ma üzleti megjelenésként elfogadható. Fontosabb megbeszéléseknél, üzleti ebédeknél és vacsoráknál, prezentációknál persze ajánlatos nyakkendőt is kötni, sokak ezt még mindig elvárják, és a nyakkendő-nélküliséget felelőtlen hozzáállásnak tartják. A cégen belüli megjelenéskor a nyitott inggallér és a kötött ingpulóver is megfelelő kísérője az öltönynek vagy a zakó-nadrágos összeállításnak.
Hozzászólás zárolva.