Facebook hozzászólás
776

FG: Lázadó-bizalmatlan személyiség

Mottó: Senki sem gyömöszölhető be egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.

És, hölgyeim, az ilyen urak kapnak kiütést, ha „nyálaskodni” akarnak velük –  bár, uraim, az egyenjogúság hevében egyre több az ilyen hölgy is! Tehát csak óvatosan a puszikkal és a ciróka-marókával, általában az intimitással, a romantikázással. (Figyeljenek csak azokra a hírdetésekre, ahol szexpartnert keresnek ugyan, de a jelige: „Érzelmek kizárva”. „Szocializáltabb” változat esetén a felek együtt élnek – nyilatkozatuk szerint -, de össze se „cuccolnak”: külön laknak.)

Az FG-személyiség, ahogy írtam, nemcsak kritizál, de önkritikája is van.

Nézzék csak meg a kördiagramot – remélhetőleg most sikerült „betördelni” -, és látni fogják: nemcsak irányítani nem akar az ilyen ember (hiszen körcikke alatta van az X-tengelynek), de egyértelműen negatív érzelmi bázison áll, vagyis a bizalmatlansága önmagára is vonatkozik (az Y tengelytől a bal térfélen helyezkedik el).

Ha emlékeznek még a törtekkel végzendő műveletekből a „reciprok” szóra (tudják, amikor a 2/3-ból 3/2 lesz), érhetőbb, hogy az FG-attitűd miért vált ki a partnerből bűntető elutasítást és fölényt: nézzék csak meg,  a kördiagramban tisztán az FG reciprok osztálya a BC, de némileg az a DE is). Más  szavakkal: az az ember, aki azt „üzeni” magáról, hogy ő egy nímand, akibe mindenki csak beletörli a cipőjét, az ne csodálkozzék, hogy előbb-utóbb megkapja azt, amit „elvár” a másiktól.







Ez akkor is így van, ha a partner – tessék megint a kördiagramot nézni – eredetileg egy NO- vagy AP-attitűddel rendelkező, tehát pozitív érzelmi bázison álló, segítőkész, tanító- vagy vezető-típusú ember. Mivel az ő viselkedése is  válasz-jellegű, az FG-üzenet hatására „kifordul önmagából”, és számára is kellemetlennek megélve, esetleg én-idegennek érezve, de „keményen” helyre teszi a bizalmatlan lázadót.

Nem meglepő, ha leírom, hogy az FG-személy pesszimista életszemléletű. Bizalmatlansága és a lázadó irányultsága gyakran mintegy „megkettőzi” személyiségét: mivel önmagában sem bízik, könnyen kialakulhat egy olyan kóros szokása, hogy kívülről nézi, lesi, figyeli, ellenőrzi önmagát. Ez a magatartás pedig nagyon közel áll a schizoid kórképhez (a hasadásos elmezavarhoz hasonló /hangsúlyozom: csak hasonló/ állapothoz).





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!