Figyelj, ha dagad a lábad! Életveszélyes lehet utazáskor is!
Egyszerű lábfájás vagy annál több? Ha lábunk megdagad, és huzamosabb ideig fáj, akkor veszélyessé válhat a kényelmes struccpolitika, miszerint „ez csak egy kis lábfájás”. Ma még lábfájás, holnap már tüdőembólia…
Viszont sok olyan embert érint, akit a betegsége ágyhoz köt, vagy friss sebészi beavatkozás következtében nem használhatja hosszabb-rövidebb ideig lábait. Ilyenkor a visszérgyulladás kevésbé evidens módokon jelentkezik, így az egyetlen gyógymód, ha megpróbáljuk megelőzni a kialakulását.
Ha nem annyira súlyos a betegség, akkor jobb elkerülni, hogy huzamosabb ideig ágyban feküdjünk, ezért legalább két-három óránként járkáljunk egy kicsit. Ha komoly sebészi beavatkozás után az orvos ezt nem engedélyezi, akkor fontos, hogy gimnasztikai gyakorlatokkal mozgassuk meg az alsó végtagokat.
Nem utolsó sorban pedig igyunk rengeteg vizet, pláne most, hogy nyár van, mivel az ivás segít megtartani az egyensúlyt a vér folyékony és szilárd összetevői közt,- ami vízelvonás hatására megbomlik, és alvadékok kialakulásához vezet.
Veszélyes elhanyagolni a problémát, mivel, ha az alvadékot nem ismerik fel idejében, akkor megnagyobbodhat, és akadályozhatja a beteg normális véráramlását. Ezen kívül az alvadék oldódhat, és el is mozdulhat az érben, ezért a tüdőbe érve tüdő embóliát okozhat.
Ha ez bekövetkezik, azonnali elsősegélynyújtásra van szükség. A súlyos tüdő embóliát gyakran jelzi fulladás, szapora szívverés, rosszullét, köhögés, szúrós fájdalom a mellkasban, vagy akár sokk.
Azokat a trombózisban szenvedő betegeket azonban, akiket megfelelően kezelnek, nem fenyegeti a tüdő embólia veszélye, azoknak pedig, akiknél idejében megállapítják az embóliát, 99 százalék esélyük van a túlélésre.
Forrás: Giulio Divo – Di Piú
Hozzászólás zárolva.