Facebook hozzászólás
1 399

ÖRÖKÖLHETED IS!

Fogaid alattomos gyilkosa

A közhiedelemmel ellentétben a nők, különösen a várandós anyák fogaira nem a fogszuvasodás az első számú fenyegetés. A sokkal alattomosabban támadó fogágybetegség, köznyelven fogínysorvadás az igazi ellenség. Ráadásul ezt a betegséget a gyerekek is örökölhetik. Szerencsére néhány egyszerű szabály betartásával megelőzheted a bajt.

Kép: publikdomainpictures

A káros baktériumokat azonban már nem örököljük, sokkal inkább elkapjuk. Az újszülöttek például baktériumoktól mentes emésztőcsatornával születnek, a szájüregi- és bélbaktérium-flórájuk a környezetük hatására alakul ki. Például amikor az anyukájukkal közös kanállal esznek, vagy megnyalnak egy földre esett cumit. A szülők tehát nem csupán génjeikkel, hanem szájüregi baktériumaik összetételével és mennyiségével is befolyásolhatják, hogyan fejlődnek majd gyermekeik fogai.[/bs-text][/vc_column][/vc_row]

Mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?

 

A fogínysorvadásban az a legrosszabb, hogy jelenleg nem létezik ellene sem hatékony antibiotikum, sem védőoltás, azonban szerencsére van hatékony megelőző kezelés. Na de akkor mit lehet tenni? A parodontológus fogszakorvos az alábbiakat javasolja:

 

  1. A leglényegesebb, hogy a betegséget időben felismerd, ezért is érdemes gyermekvállalás előtt elmenned egy parodontológiai állapotfelmérésre.
  2. A gyerekeknél megelőző kezelésekkel akár meg is akadályozható a fogágy betegség kialakulása.
  3. A prevenciós beavatkozások közül a legalább napi kétszeri alapos fog- és ínytisztítás a legfontosabb.

A fogorvosi rendelőben rendszeresen, 3-6 havonta végzett rendszeres vizsgálatok, kezelések, például az ínytisztítás, fogkőleszedés is nagyon fontosak. Így megelőzhető a kórokozó baktériumok túlzott elszaporodása.

Erről árulkodik a nyelved, a fogad!

Fogfájás, Kép: sajtóanyag
Kép: sajtóanyag

Jönnek a fognyüvő manók, ha nem mosod a fogad! – ilyen, és ehhez hasonló bölcseletekkel látjuk el gyermekeinket a szájhigiénia kapcsán, de sajnos valójában vajmi keveset tudunk, és teszünk fogaink épségéért. Tudta például, hogy akár a szánk is felelős lehet az ízületi problémáinkért? Dr. Cakó Annamária fogorvos, szájsebész szerint mindezek ellenére Magyarországon az emberek nagy százaléka csak akkor megy fogorvoshoz, ha már baj van.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!