Főnök, szeresd te is a hétfőt!
Legtöbben ezen a napon kapnak agyérgörcsöt, infarktust vagy éppen migrénes fejfájást – állapítja meg egy kutatás. Mi az oka, hogy ennyire stesszelünk a hétfőtől?
Tíz emberből 8-9 utálja a hétfői napot, a hét első munkanapját. A maradék 1-2 sem közömbös e nap iránt, ők azok akik, jóleső izgalommal várják az új hetet. De, mint tudjuk a pozitív stressz is stressz. Így azután szervezetünket a hétfői nap veszi legjobban igénybe, minden héten.
Igazából a vérnyomás és az adrenalin szint már általában vasárnap délután, estefelé elkezd emelkedni. Amikor ki-ki belegondol, hogy mi vár rá hétfőn a munkahelyen.
A gyerekek elkezdenek fejfájásra, rosszullétre hivatkozni, hogy másnap ne kelljen iskolába menni. (Ezzel persze tovább stresszelik a szülőket.) Az egyetemisták, főiskolások pedig inkább nem is gondolnak rá, csak legfeljebb reggel nem mennek be. (Pedig éppen a hiányos padsorok miatt tartanak erőszeretettel létszámellenőrzést hétfőnként a tanárok.)
A vezetők számára ma már nagyon sok helyen a hétfő eleve feszültséggel teli meetingekkel indul. A munkatársak meg attól szoronganak, hogy mi lesz a meetingek eredménye, milyen új, váratlan feladat vár rájuk, vagy miért kapnak majd kritikát.
A termelő üzemekben is általában a legtöbb gond hétfőn jelentkezik. Mintha a gépek se akarnának a hétvégi pihenő után újra dolgozni. Pedig csupán csak arról van szó, hogy a korai keléstől, vagy a munkakedv hiányától rosszkedvű dolgozók rosszul nyúlnak hozzájuk.
Felmérések bizonyítják, hogy a legtöbb szív és keringési probléma hétfőn jelentkezik, az idősebbek e napon kapnak a legtöbben infarktust, agyérgörcsöt, vagy agyvérzést, vagy szenvednek a legerősebben a migréntől.
A szervezet stresszes reakcióit a hétfővel kapcsolatban teljesen kivédeni talán nem is lehet, de csökkentésére vannak bizonyos technikák.
1.) Készüljünk a hétfőre már pénteken:
A pénteki napot – mint a munkahét utolsó napját – sokan „lazára veszik”. Ha tehetik, túlságosan is. S ezzel tulajdonképpen megágyaznak a hétfői stressznek. Ha azonban pénteken úgy hagyjuk ott a munkahelyünket, hogy rendbe tesszük íróasztalunkat, áttekintjük, netán összeírjuk a következő hétre való tennivalóinkat, önkritikusan áttekintjük, hogy mit nem tudtunk elvégezni a héten, s azokat tesszük a lista elejére – akkor csökkenthetjük a szorongást, ami már vasárnap ránk tör. Vezetőként mindenképpen készüljünk fel a hétfői meetingre, s ne hagyjuk hétfő kora reggelre. Ne akkor derüljön ki, hogy valamilyen információ még hiányzik a meetinghez, amit azután kapkodva szedünk össze, s elkésünk a megbeszélésről. (Munkatársainkat is kevésbé stresszeljük, ha még pénteken közöljük velük, hétfőn kora reggel milyen információkat várunk tőlük.)
Hozzászólás zárolva.