Fűszerezd meg a diétádat!
A legtöbb diétás, fogyókúrás recept előírja, hogy kerüljük az erős fűszereket, csökkentsük a sófogyasztást. Mivel lehet mégis ízletessé tenni a zsírban, kalóriában szegény ételeket? Erre a problémára jelentenek megoldást a friss zöldfűszerek, amelyek ráadásul változatosabbá is tehetik ételeinket.
Egyre több helyen kapni cserepes friss zöldfűszereket. A hagyományos magyar ételek receptjeiben leginkább a friss petrezselyemmel, a kaporral, a metélőhagymával, esetleg a friss majoránnával találkozhatunk, de a mediterrán és a keleti konyhák divatja megteremtette az igényt más aromás növényekre is. Az olasz szokásokat követve egyre többen tartanak a konyhában bazsalikomot, oregánót, kakukkfüvet, rozmaringot, zsályát.
Eleink, a nemesi udvaroktól
a szegény parasztportákig, kertjeikben mindenütt neveltek fűszernövényeket, egyrészt ízük, másrészt kedvező élettani hatásaik miatt, hiszen a Keletről érkező, szárított fűszerek ára gyakran az aranyéval vetekedett. Nagy becsben tartották tehát a helyben megtermő aromás növényeket.
Sokat a tett a zöldfűszerek elterjedéséért a firenzei uralkodó, Cosimo de Medici, akinek többek közt Chianti vidékének szőlővel való beültetését, a paradicsom, a burgonya és a kukorica európai meghonosítását is köszönhetjük. 1545-ben nyitotta meg az „Egyszerűek kertjét”, ahol a számára különösen kedves zöldfűszereket termesztették.
A friss zöld növények
kedves és dekoratív színfoltjai a konyhának. Ültethetjük ezeket magról is, de talán egyszerűbb megvenni a már kihajtott, „kész” növényt. Ez, a család nagyságát függően, egy-két főzéshez elegendő.
A főzésnél általában nagyobb mennyiség kell belőlük, mint a szárított fűszerekből, de ízük is frissebb, gazdagabb. Több vitamint és a szervezet számára hasznos anyagot tartalmaznak. Általában a főzés vége felé, mindig megmosva és lecsepegtetve adjuk az ételekhez, hogy az aroma „ne főjön el”.
Nyers, apróra vágott zöldfűszerekkel változatos fűszervajakat is készíthetünk, de ízesíthetjük velük a salátákat is. A friss zöldfűszerekkel jóízű, változatos,egészséges ételek készíthetők.
Jó tudni
A bazsalikomot az ókorban szigorú rítus szerint, tiszta ruhában és három különböző forrás vizével megmosott jobb kézzel gyűjtötték, de termesztették is, mert egy mondás szerint sohasem hal meg az, aki a kertjében zsályát nevel. Sokak emlékezhetnek Boccaccio Dekameronjának arra a történetére, ahol kedvese levágott fejét Lisbetta da Messina egy cserép bazsalikomba helyezte. A zsályát elsősorban ecetbe, olajba tették, és az így ízesített ecetet salátákhoz, zöldségekhez, az olajjal halakat, húsokat sütöttek, sőt az ókori Róma hölgyei a fogukat is tisztították vele. A rozmaring konyhai felhasználásának története az ókori Egyiptomig nyúlik vissza, ahol már tudták, hogy kellemes ízén túl az emésztést is elősegíti. Sertés- és csirkehúshoz, halakhoz, de még burgonyához is kiváló. Nem voltak ismeretlenek persze a zöldfűszerek a magyar konyhában sem. Gondoljunk csak a népdalok szövegeire, ahol a rozmaring mint a hűség szimbóluma vagy a zsálya mint a „szerelem lángja” szerepel.
Hozzászólás zárolva.