Facebook hozzászólás
123

Gróf Széchenyi István Emlékverseny és Sportnap

Ezt a versenyt éppen 21 évvel ezelőtt, 1991-ben a Széchenyi István által alapított első magyar evezős klub, a Hajós Egylet megalakulásának 150. évfordulóján rendezte meg az akkori egyik legfiatalabb evezős egylet, a Danubius Evezős Klub és a Széchenyi-féle Hajós Egylet jogutódja az éppen újraalakult Nemzeti Hajós Egylet. A következő évtől kezdve e két klub egyesülése révén létrejött Danubius Nemzeti Hajós Egylet a rendezvény főszervezője. Társrendező a Magyar Evezős Szövetség, 1998-tól a Budapesti Evezős Szövetség, Néhány év múlva a Budapesti Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség is csatlakozott hozzájuk.

Évről évre egyre több evezős – versenyzők és túraevezősök,fiatalok és veteránok, evezős barátok és érdeklődők – találkozik az evezős sport ünnepi eseményén, a Margitsziget festői környezetében lévő Hajós Alfréd sétányon.
A rendezők minden évben valami érdekességgel fűszerezik az eseményt

Az idei rendezvény újdonsága: a nemzetközi üldözéses nyolcas verseny, amelyet hagyományteremtő céllal rendezünk meg éppen akkor, amikor hazánk az Európai Unió soros elnöke,és a Duna Stratégia is a Nemzetközi közvélemény figyelmének a központjába került. Célunk, hogy a következő években a közép európai evezős versenyek kiemelt helyszínévé tegyük Budapestet. A verseny jelentőségét a védnökséget vállalók névsora is mutatja (lásd:a mellékelt szórólapot), akik közűl néhányan személyesen is meg tisztelik a rendezvényt.

Egyetemisták és főiskolások részére 1994. óta rendezünk külön futamot. Kezdetben a klasszikus nyolcas hajókban, később- annak érdekében, hogy az evezéssel még csak ismerkedő, igazi amatőr hallgatók is bekapcsolódhassanak ebbe az egészséges, jó hangulatú vetélkedésbe- a fixüléses tízevezős hajókat is csatasorba állítottuk. Nem kis szervező munkába került és kerül mind a mai napig ezeknek a nagytestű hajóknak a helyszínre szállítása, de megéri! Idén a győztes csapat ebben a kategóriában elnyeri a „Budapest tízevezős bajnoka” címet
Ilyen hajókat egyébként az angol királyi tízevezősök mintájára a Balaton közeli egyetemek (Keszthely, Veszprém) építtettek azzal a céllal, hogy a szeszélyes időjárásnak kiszolgáltatott tavon is lehessen evezős versenyeket rendezni.
Ezekben a hajókban a mozgás egyszerű és biztonságos, nem igényel nagy evezős előképzettséget, de komoly csapatmunkát, és egymásra figyelést igen.
Az első balatoni evezős csatát a két egyetem hallgatói és tanárai 1999-ben vívták egymással. Azóta ezek a versenyek hasonlóan az Oxford- Cambridge versenyhez, izgalmas összecsapások a két egyetem között. Kezdeményezésük az egész magyar evezés fellendítéséhez is hozzájárult.
Ennek egyik bizonyítéka éppen az Évadnyitó, amely eseményen ezekben a hajókban ma már az egyetemistákon kívül céges csapatok, munkahelyi kollektívák is összemérik erejüket, immár 4. éve. Egyre több a versenyen induló céges csapat8 az idén már 20), és még több a parton szurkoló közönség. Ez is mutatja, hogy az evezés a legjobb csapatépítő sportágak egyike, hiszen „aki a vízen, megtanulja, hogy a HALADÁSHOZ EGYIRÁNYBA és EGYÜTT kell húzni a lapátot, az a munkahelyén is együttműködő, jó csapatjátékos lesz.”





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!