Gróf Széchenyi István Emlékverseny és Sportnap
Ezt a versenyt éppen 21 évvel ezelőtt, 1991-ben a Széchenyi István által alapított első magyar evezős klub, a Hajós Egylet megalakulásának 150. évfordulóján rendezte meg az akkori egyik legfiatalabb evezős egylet, a Danubius Evezős Klub és a Széchenyi-féle Hajós Egylet jogutódja az éppen újraalakult Nemzeti Hajós Egylet. A következő évtől kezdve e két klub egyesülése révén létrejött Danubius Nemzeti Hajós Egylet a rendezvény főszervezője. Társrendező a Magyar Evezős Szövetség, 1998-tól a Budapesti Evezős Szövetség, Néhány év múlva a Budapesti Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség is csatlakozott hozzájuk.
Múltidéző
Az evezős sportot gróf Széchenyi István honosította meg hazánkban. Az első sporthajót is ő hozatta be Angliából 1826-ben, és az első jelentősebb távot (Bécstől Pozsonyig önmaga evezte le két angol barátjával 3 óra 52 perc alatt. Az első evezős klub (Hajós Egylet 1841.) megalapítása és az első evezős verseny megrendezése is a „legnagyobb magyar” nevéhez fűződik.1843. március 19-én a Lánchidat építő magyar és angol munkások és olasz utász katonák mérik össze erejüket és evezős tudásukat a Széchenyi tulajdonában lévő hajókban. A győzelmet a Clark Ádám által kormányozott magyar csapat szerezte meg.
A 19. század második felében rendkívül népszerűek voltak a Margit sziget déli csúcsától a Lánchídig terjedő Duna szakaszon rendezett versenyek. Korabeli tudósítások szerint ilyenkor több tízezer ember sereglett össze a Duna két partján a látványosság megtekintésére. A legemlékezetesebb a Milleniumi Regatta volt, amit I. Ferenc József magyar király és más előkelőségek is megtekintettek, s amelyen a magyar nyolcas izgalmas véghajrával utasította maga mögé a legjobb osztrák csapatot, a Piratot.
Hozzászólás zárolva.