TÖBBSÉGÜK TANULNÁ A NEVELÉST
Gyermekcoaching tanfolyam tudatos szülőknek
Az ösztönös és a tudatos szülők aránya nagyjából egyenlően oszlik meg Magyarországon – ez derül ki egy most elvégzett, közel 300 fő megkérdezésével készült közvélemény-kutatásból. A felmérés szerint a tudatosan nevelő szülőknek azért fontos az önképzés, mert szeretnének egészséges lelkivilágú gyermeket nevelni, hogy később kiegyensúlyozott felnőtt legyen belőlük.
„A gátló üzenetek valójában olyan parancsok, amit tudat alatt ad a szülő a gyermekének. Mi is megkaptuk a szüleinktől, de odafigyeléssel megakadályozhatjuk, hogy a mi gyermekeink már ne kapják ezeket meg. Ezen a ponton jön be a tudatosság, amikor tudjuk, mivel mit árthatunk, javíthatunk, mivel mit érhetünk el, ezáltal odafigyelve nevelünk” – magyarázza a pszichológus.
Várnai Myrtill hozzátette: a gátló parancsok később is megmaradnak, és e mentén éli tovább az ember a felnőtt életét, ami a problémákhoz vezethet. Ezek egy idő után elavult programokká, mintákká válnak, és megakadályozzák a sikeres, nyugodt, boldog életet. Ha pedig egy szülőnek vannak ilyen programjai, akkor gyermeke életét is könnyen megmérgezheti ezekkel a blokkokkal.
Nem hatszáz dolgon kell változtatni
Az Újrahangolás Képzési, Tanácsadói és Módszertani Központ oldalán ingyenes kérdőívekkel a szülők mérni tudják, hogy ők maguk milyen gátló parancsokat kaptak meg és működtetnek, és melyeket adtak már át gyermekeiknek. Miután beazonosításra kerültek ezek a tiltó üzenetek, oldásokkal, megengedésekkel, megerősítésekkel korrigáljuk azokat, majd az új, pozitív viselkedésmódokat integráljuk a személyiségbe.
A „Ne légy gyermek” parancs esetében a szülők például saját problémájukba bevonják a gyermeket, emiatt korán fel kell nőnie, a szülők és az élet nehézségeivel foglalkoznia. Várnai Myrtill szerint nagyon hibás folyamat, ha valakinek a lánya a barátnője, mert a gyermeket valójában megterhelik szülei magánéleti nehézségei, de mivel az édesanyja barátnőként tekint rá, meg kell hallgatnia. A szerepek megtartása fontos még egy szeretetalapú szülő-gyermek kapcsolatban is.
„A 12 gátló parancs egy-egy halmazt képez, és ezekről kell modell szinten beszélgetni. Nem hatszáz dolgot kell megváltoztatnunk, hiszen az ebből eredő viselkedések tárháza nagy, elvesznénk benne, de ha jól fókuszáltan ezeket megismerjük és kigyomláljuk, változik a szülő, a gyermek és megváltozik mindenkinek a személyes élete minden területen” – zárta szavait a pszichológus.
Hozzászólás zárolva.