FÚBEN-FÁBAN ORVOSSÁG
Új növényfajok lesznek a világjárványok leghatékonyabb ellenszerei?
Naponta halnak ki olyan növények, melyeket időnk sem volt felfedezni és megismerni. Pedig hatalmas kockázatot vállal az emberiség azzal, hogy veszni hagyja ezeket a fajtákat, ugyanis a tudomány mai állása szerint az egyre gyakrabban jelentkező és egyre pusztítóbb járványok ellenszerei is ezekből nyerhetőek majd ki.
Emberek milliárdjai támaszkodnak a növényi alapanyagokból készült gyógyszerekre, a jelentés ugyanakkor azt is megállapította, hogy a kezelésként használt 723 fajt ma már jórészt a kihalás fenyegeti.
„A jelenleg a világon ismert összes növénynek csupán 7 százaléka az, melyből dokumentáltan valamifajta gyógyszer előállítható, vagyis jó részük ma még kihasználatlan” – mondta Melanie-Jayne Howes, az RBG Kew kutatási vezetője. – „Ezért is fontos, hogy megvédjük a biológiai sokféleséget, hogy jobban felkészülhessünk a bolygónk és az egészségünk előtt álló kihívásokra” – mondta.
Monique Simmons, az RBG Kew növényeinek és gombáinak gyógyszerként való felhasználását kutatja. Szerinte a természet kulcsfontosságú hely lehet a koronavírusok és más, világméretű járványok elleni szerek kifejlesztésekor.
A jelentés kiemelte azt a nagyon kevés növényfajt is, amelyektől az emberiség élelmezése jelenleg függ. Ez kiszolgáltatottá teszi az ellátást, különösen mivel a világ népessége 2050-re várhatóan 10 milliárd főre nő. A világ népességének fele függ ma a rizstől, a kukoricától és a búzától, és csupán 15 növény biztosítja az összes kalória 90 százalékét.
„A jó hír ugyanakkor az, hogy több mint 7000 ehető növényfajta létezik, amelyeket a jövőben felhasználhatunk élelmezés céljára” – mondta Tiziana Ulian, az RBG Kew kutatási vezetője.
Hozzászólás zárolva.