Ha a szemünk fénye allergiás
Aki valaha is szenvedett allergiás tünetektől, az jól tudja, hogy azokat felnőttként elég nehéz elviselni. Bár a gyermekek tűrőképessége – furcsa, de a gyakorló orvosok ezt látják – nagyobb a miénknél, az allergiás megbetegedések őket is érintik, így indokolt esetben ők is kezelésre, gondozásra szorulnak. Néhány fontos információ a gyermekkori allergiás eredetű betegségekről ezért jól jön a gyakorlott szülőknek…
Az asztma és az allergiás rhinitis (szénanátha) tünetei valamivel később lépnek fel, az asztma 4-5 éves kor körül, a szénanátha serdülőkorban vagy fiatal felnőttkorban. Manapság nem ennyire jellegzetes a megjelenés, a jelentkezési idő felcserélődhet.
Az asztma krónikus betegség, amelyet a légutak idült gyulladása okoz. Tünetei jellegzetesek: időnként jelentkező sípoló vagy nehézlégzések, éjjeli köhögés, mellkasi feszülés. A háttérben – az ekcémához hasonlóan – genetikai hajlam áll, és ebben az esetben is gyakran kimutatható valamilyen allergia. Ha van a háttérben allergia, az asztmát allergiás asztmának nevezzük, ha nincs, az asztmát ún. intrinsziknek tartjuk. Az asztmára jellegzetes nehézlégzéseket leggyakrabban fizikai terhelés (futás stb.), vírusfertőzés vagy allergének megjelenése okozza (pl. a parlagfű-allergiás gyermek a réten fulladni kezd).
Az asztmát hörgtágító és gyulladáscsökkentő készítményekkel kezeljük. Fontos, hogy a szülők a gyógyszeres kezelés betartásán kívül ügyeljenek a gyermek megfelelő táplálkozására, fizikai aktivitására, a kiváltó allergének kerülésére.
A szénanátha (allergiás rhinitis) jellemző tünetei az orrfolyás, orrdugulás, orrviszketés, torokkaparás-érzés, szemviszketés, könnyezés (társuló allergiás kötőhártya-gyulladás esetén). Kiváltó okai leggyakrabban az életterünkben jelen lévő allergének. Ezeket elkerülni, nem könnyű, mégis meg kell kísérelni.
Az allergének lehetnek szezonálisak, tehát olyanok, melyek az évnek csak bizonyos szakaszában jelentkeznek (pollenek), vagy perenniálisak, tehát egész évben jelentkezők (állati szőrök, toll, háziporatka, penészgomba).
A legjobb gyógymód, ha – allergiavizsgálattal igazolt esetben – az allergéneket távol tartjuk otthonunktól, pl. állatok eltávolítása a környezetből, pormentesítés, pollenallergia esetén a szabadban való tartózkodás kerülése stb. Mivel ez csak a legritkább esetben valósítható meg, léteznek különféle allergia elleni gyógyszerek, orrspray-k, szemcseppek, melyek a tünetek kezelésében kiválóan alkalmazhatók.
Ha szénanátha gyanúja merül fel, érdemes mielőbb allergológushoz fordulni, hogy a szakorvos a meglévő allergiához mérten állítsa fel a diagnózist, majd a szülők bevonásával megkezdődjön a gyógykezelés folyamata.
Hozzászólás zárolva.