Ha félek, fél ember vagyok
Eleinte megmagyarázhatatlan rosszullétek, heves szívdobogás, izzadás jelentkezik. Buszon, dugóban, szűk helyen, tárgyalóteremben. Aztán jön a félelem. Rettegés az újabb rohamtól, ami már nem csak bizonyos helyeken és helyzetekben törhet ránk. A páni félelem egyre erősebb és gyakoribb lesz.
– Hogyan lehet gyógyítani?
– Két hatékony gyógymódja létezik. A gyógyszeres terápia elsősorban az agy szerotoninrendszerére ható gyógyszerek szedését jelenti. A pirulákat legalább hat hónapig kell szedni, és utókezelésekre is szükség lehet, ha visszaesés következik be – ami nem törvényszerű, de előfordulhat. A másik gyógymód a pszichoterápia, amely egyrészt segít a stresszt elviselhetővé tenni, tudatosítani a páciensben, hogy nem kell a tüneteket katasztrofálisan felfogni, segít feldolgozni azokat a helyzeteket, amelyek a pánikreakciókat kiváltják, és végül könnyen alkalmazható szorongáscsökkentő eszközt is ad a betegek kezébe – ez a relaxáció és a légzéskontroll.
– Létezik öngyógyítás, önkezelés?
– Vannak fontos ez irányú törekvések a pszichiátriában. Olyan úgynevezett önsegítő programok érhetők ma már el, amelyeket otthon is lehet gyakorolni, vagy akár az internetről letölteni. Egyes nemzetközi tapasztalatok szerint ez az esetek tíz-húsz százalékában önmagában is hatékony gyógyulást eredményezhet, a többi esetben pedig jól kiegészíti, és jelentősen le is rövidítheti a terápiát. Ugyanaz a lényege, mint egyes pszichoterápiás gyógymódoknak, vagyis kipróbálni azokat a helyzeteket, amelyektől retteg, majd megtapasztalni, hogy ki lehet bírni, és semmi katasztrofális nem történik, majd a helyzetek elviselése is fokozatosan egyre könnyebbé válik. A rohamok ritkulnak, végül pedig megszűnnek.
– d. -zs.
Hozzászólás zárolva.