Facebook hozzászólás
659

Szép, új világ

Hamarosan már mesterséges anyaméh is kihordhatja az emberi magzatot?

Lehet, hogy már nincs is olyan messze, hogy az emberi embriók mesterséges anyaméhben növekedjenek. A tudomány – az egerek esetében – erre már megtalálta a választ, és már csak idő kérdése, hogy mikor alkalmazzák az eredményeket az emberek esetében is. Persze ott vannak még az etikai és jogi kérdések is, melyek mind megválaszolásra várnak.

A mesterséges méhek ugyanakkor egyfajta ablakot nyitnak, betekintést nyújtanak az embrionális fejlődés zárt világába is, és lehetővé teszik, hogy a terhesség a testen kívül is folytatódjon, így a túl korán született csecsemőknek már nem kell szembesülni a koraszüléssel járó magas fogyatékosság és krónikus betegségek kockázatával.

A pozitívumok tehát megkérdőjelezhetetlenek, ugyanakkor a mesterséges méhek alá is áshatják a nők reproduktív jogait és a szabadságait is.

Angliában, Skóciában és Walesben az abortuszkorlát az emberi testen kívüli magzatok életképességéhez kötődik; ez jelenleg terhesség 24 hetére van beállítva, mert a fejlődés korábbi szakaszában lévő magzatok várhatóan nem képesek a túlélésre a méhen kívül. De mi van akkor, ha minden magzat, sőt embrió egy mesterséges méhen belül tovább élhet?

Azokban az országokban, ahol az abortusz törvényes, abból a feltevésből indul ki, hogy a nőnek joga van megválasztani, hogy mi történjen a testével. De ha a nem kívánt csecsemőket a technológia „megmentheti” – egy mesterséges méh belsejében -, akkor az abortusz egyszerre lehet választás-, és életpárti. Miért kellene egy anyának döntenie a nem kívánt csecsemő életéről, ha egy mesterséges méh megmentheti ezt az életet?

Ugyanakkor ez a tudományos eredmény a nők ellen is fordulhat, főleg azokban az országokban, ahol az államnak általában is túlhatalma van polgárai fölött; ennek a technológiának a fenyegetése óriási potenciállal bír a terhes nők kényszerítésére és ellenőrzésére.

Laboratóriumi körülmények. Fotó: depositphotos.com
Laboratóriumi körülmények. Fotó: depositphotos.com

Számos technológiai cég és médiavállalkozás, köztük az Apple, a Google, a Facebook, a VICE és a Buzzfeed már felajánlja alkalmazottainak, hogy fedezi a ivarsejtjeik lefagyasztásával járó költségeket, hogy ne kelljen attól tartaniuk, hogy a termékenységük esetleg csökken karrierjük legeredményesebb éveiben.

A csecsemők mesterséges anyaméhben való „kihordása” egyszer reális alternatíva lehet az elit nők számára, míg „természetes” terhesség a szegénység, vagy a nem tervezett terhesség szinonimája lesz.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!