Hány éves korig érdemes ingatlanba fektetni?
Hogyan viszonyulnak a bankok, a hitelezők és általában az ingatlanipar az idősebb befektetőkhöz? Vajon lehetünk elég öregek-e ahhoz, hogy ingatlanba fektessünk, attól tartva, hogy lekéstük a hajót és többé már nem lesz lehetőségük ingatlanon keresztül gyarapítani vagyonukat?
Befektetés a 30-as éveinkben
Talán életünk ezen szakaszában nyerhetünk igazán nagyot – persze, ha jól játsszuk ki a kártyáinkat. A 30-as éveinkben még körülbelül 30 év áll előttünk a munkaerőpiacon, ami rengeteg időt biztosít egy jelentős ingatlanportfólió felépítésére. Minél korábban fektetünk be, annál nagyobb az esetleges nyereség, köszönhetően az időbeli kompenzáció erejének. Ekkor egy olyan befektetési stratégia kidolgozására kell összpontosítani, amely kezdetben az eszközbázist építi fel, majd miután lassan csökkenti a hitel/érték arányt, az ingatlanút átlép a pénzforgalmi szakaszba.
Befektetés a 40-es éveinkben
Mivel ilyenkor még bő 20 év van hátra jövedelemtermelő polgári életünkből, bőven van még időnk meghozni néhány jövedelmező befektetési döntést. Ha a 40-es éveinkben, körülbelül 40 millió forint értékben vásárolunk egy budapesti lakást, akkor ezen a vételi értéken körülbelül 20 millió forintos többletet nyerhetünk. Persze az ingatlanárak emelkedésének mértéke sok tényező függvénye, így akár a legoptimálisabb variációban egy olyan ingatlant is megvásárolhatunk, melynek megháromszorozzuk a vételi árát, mire a nyugdíjas korba lépünk. Ebben az esetben a haszon már alkalmas lehet a fészekrakásra.
Befektetés az 50-es éveinkben
Ha elérjük ezt a kort, akkor az az ideális, ha van már legalább egy ingatlanunk, de ha még nincs, akkor sincs veszve semmi. Általánosságban elmondható, hogy egy ingatlanfinanszírozáshoz 25-30 éves futamidejű hitelt kell felvenni. A legtöbb hitelező szerencsére hajlandó elfogadni, hogy egy személy a hagyományos 65 éves „nyugdíjkorhatáron” túl is képes dolgozni. Amikor elkezdünk befektetni az 50-es éveinkbe, elengedhetetlen, hogy egy nagyon világos stratégiával rendelkezzünk, és a „növekedés” álljon a prioritási listája élén. Emellett érdemes megfontolni a tőkenövekedést, melyet felújítással vagy fejlesztéssel érhetünk el.
Befektetés a 60-es és nyugdíjas éveinkben
Ha a 60-as éveinkben járunk, egyáltalán nem azt jelenti, hogy ne vásárolhatnánk ingatlant befektetési céllal. Azonban ilyenkor ajánlott szakemberrel beszélni (ne olyannal, aki ingatlant ad el, hanem valakivel, aki tanácsot ad a lehetőségekről), mivel sok szempontot figyelembe kell venni.
Érdekes, hogy még nyugdíjasként is lehet befektetési célú kölcsönt felvenni – megfelelő körülmények között. Ha kimutatható bevételünk van, a bankok általában ezt is figyelembe veszik a hiteligénylésnél. Jelenleg azonban a bank szigorúbb kritériumai sokkal-sokkal nehezebbé teszik a hitelfelvételt ilyen körülmények között.
Bármelyik életszakaszban is járunk vegyük figyelembe azt a tényt, mely kortól függetlenül igaz: egy jó befektetési stratégia a legfontosabb sikert meghatározó tényező. Sokan vakon vásárolnak ingatlant abban a reményben, hogy befektetéseik hosszú távon felértékelődnek, és ez a legkockázatosabb stratégia mind közül. Azonban, ha világos stratégiával, meghatározott pénzügyi céllal és kellő szakértelemmel rendelkezünk, az ingatlanpiacon keresztül elérhetjük a pénzügyi szabadságot bármelyik életkorban.
Hozzászólás zárolva.