Harc a rák ellen
Tudományosan is bizonyított rizikófaktorok elkerülésére, s ezáltal a rák megelőzésére, valamint alapvető tévhitek eloszlatására, állították össze francia kutatók és orvosok azokat az ajánlásokat és cáfolatokat, melyek segíthetnek az aggodalmak eloszlatásában. Húsz éves kutatómunka és a kutatásba bevont személyek megfigyelése alapján határozottan leszögezik, hogy a táplálkozásnak jelentős szerepe van a megelőzésben, illetve a daganatok kialakulásában.
A rettegett és gyilkos kór. Annak ellenére, hogy az orvostudomány egyre több eredményt tud felmutatni az utókezelésben, ha valaki meghallja a diagnózist – rák – érthető módon kitör rajta a rémület és a pánik. Egyértelmű okait azonban – éppen mert a sejtek kóros elburjánzásának különböző fokozatai és formái vannak, és bármelyik emberi szervet, vagy a bőrt is megtámadhatja – még nem tudták a kutatók feltárni. Számtalan igazság, s legalább ugyanannyi tévhit kering a világban így arról, mi az, ami rákkeltő, s mi az, ami nem. Tudományosan is bizonyított rizikófaktorok elkerülésére, s ezáltal a rák megelőzésére, valamint alapvető tévhitek eloszlatására, állították össze francia kutatók és orvosok azokat az ajánlásokat és cáfolatokat, melyek segíthetnek az aggodalmak eloszlatásában. Húsz éves kutatómunka és a kutatásba bevont személyek megfigyelése alapján határozottan leszögezik, hogy a táplálkozásnak jelentős szerepe van a megelőzésben, illetve a daganatok kialakulásában.
A legfontosabb, tudományos alapon megfogalmazott ajánlások a rák megelőzésére:
1.)A zöldség- és gyümölcsfogyasztás a napi energia bevitel legalább 7%-a legyen, azaz 400-800 gr naponta, bármilyen formában. (frissen, sütve-főzve, konzerv, vagy gyorsfagyasztott)
2.) Túlsúly, elhízás. A rákos megbetegedés rizikója akkora legkisebb, ha a testtömeg index 18,5 és 25 kg között van a testfelület négyzetméterére vetítve. A nemzetközi, illetve az európai egészségügyi szervezetek ajánlása szerint törekedni kell arra, hogy felnőttkorban a súlynövekedés maximum 5 kilogrammal haladja meg az ideális testsúlyt. Tanácsos hát a testsúlyt nem csupán rendszeresen ellenőrizni, hanem a szükséges ellenlépéseket megtenni, akár az étrend átalakításával, akár a fizikai aktivitás növelésével, vagy mindkettővel.
3.) Testmozgás. Az aktív életmód fontos szerepet játszik a rák megelőzésében. Azok, akiknek munkájuk kevés testmozgással jár, tanácsos naponta legalább félórát például gyors gyaloglással tölteni, s hetente legalább egyszer erőteljes fizikai mozgást végezni, valamilyen sport formájában.
Hozzászólás zárolva.