Facebook hozzászólás
708

MIT TEGYEK?

Hatósági karanténba kerültem

Bizonyos helyzetekben lehetősége van a hatóságoknak arra, hogy házi karanténra kötelezzenek a nálunk is egyre komolyabban terjedő járvány miatt. Ilyenkor több szabályt is be kell tartanod, máskülönben komoly következményei is lehetnek.

Az elmúlt napokban nyilatkozó szakemberek már arról beszélnek, hogy rohamléptekkel haladunk a tömeges megbetegedések fázisába, ennek megelőzése érdekében különösen fontos, hogy a potenciálisan betegek ne fertőzzenek meg másokat. Ennek egyik módja a hatósági házi karantén, amiben több szabályt is be kell tartanod.

Mikor kerülhetek hatósági karantén alá?

A hatóságok akkor kötelezhetnek 14 napos otthoni karanténra, ha külföldről jöttél haza, és ebben az esetben egyáltalán nem számít, hogy vannak-e tüneteid vagy sem. Karantén alá kerülhetsz akkor is, ha enyhe tüneteid vannak, de nem felelsz meg a koronavírus-fertőzés gyanú kritériumainak (vagyis megvannak a tüneteid, és olyan helyen jártál, ahol más betegek is megfordulhattak.)

Kép: pixabay.com

Abban az esetben, ha a járványügyi megfigyelés alatt súlyosbodnak a tüneteid, mindenképpen értesítened kell a háziorvosodat, vagy az ügyeletes orvost, és a tőle kapott utasításoknak megfelelően kell eljárnod. Ez azt jelenti, hogy mentőt küld érted, és bevisznek a kórházba.

Mire kell figyelni?

A hatósági házi karantén ideje alatt köteles vagy betartani néhány szabályt, ha azokat megszeged, akkor bűncselekményt követsz el, ami miatt szankciókra kell számítanod. Először is kapsz majd a hatóságoktól egy feliratot, amit a bejárati ajtóra ki kell függesztened.

A két hét otthon tartózkodás ideje alatt nem hagyhatod el a lakásodat, és vendéget sem fogadhatsz. Ha kertes házban élsz, akkor a kertbe kimehetsz, de a szomszéddal való csevegést mellőzd erre a két hétre. Természetesen ha ételt rendelsz vagy valaki visz neked, netán futár, postai küldemény érkezik, azokat átveheted az ajtóban – a szakemberek szerint ezek az esetek nem minősülnek szorosabb kontaktusnak.

Ha egyedül élsz, az önkormányzattól kérhetsz segítséget az ellátásodat illetően, ha viszont a pároddal, vagy a családoddal élsz, a lehető legjobban el kell különülnöd tőlük.

Ezekre kell még figyelned!

A szakemberek azt javasolják, hogy ha másokkal élsz egy háztartásban és a lakásban van két fürdőszoba, vagy két WC, akkor az egyiket csak te használd ebben az időszakban. Ha erre nincs mód, akkor a szokásosnál gyakrabban takarítsd és fertőtlenítsd a fürdőszobát hypóval, klórtartalmú vagy vírusölő fertőtlenítőszerekkel. Takaríts gyakrabban az egész lakásban. Fontos a rendszeres fertőtlenítés.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!