Hivatás és/vagy család
A ma fiataljai viszont úgy akarnak gyermeket – s ezt sugallja minden kommunikációs csatorna – hogy a gyermek legyen elsőbbségben, középpontban. Igen ám, de mi lesz akkor a munkával és a karrierrel? Tehát: család vagy hivatás?
Ha anyuka „beleszeretett” a babázásba, s otthon akar maradni még GYES-en is, ám nem elégíti ki a háziasszonyi munka, ma már lehet találni részmunkaidős, vagy otthon végezhető munkát, vagy szellemi szabadfoglalkozást. (Még ötven felett, nagymamaként is megoldható, hát még a fiataloknak!) Kétségtelen, hogy bármelyikhez jó időérzék és szervezőképesség kell. (Ám ez a legtöbb, gyerektelen munkavállalóval szemben is alapelvárás ez ma már.)
Ha a GYES ideje alatt nem került be a családi tervbe a következő gyermek, s anyuka visszamenne dolgozni, egyrészt előtérbe kerülhet újra az a félelem, mely a gyermekvállalás előtt is ott motoszkált a fejben: „a kisgyermekes anyukákat nem szeretik a munkaadók”. Másrészt, meggondolandó, hogy egyáltalán ugyanoda kell-e visszamenni dolgozni, ahol a terhesség előtt munkálkodott anyuka. Optimális esetben mindkét dilemma feloldható, illetve feloldódik: ha anyuka hasznos, és értékes tagja volt a munkahelyi csapatnak, boldogan visszaveszik, sőt visszavárják, azzal együtt, hogy tudják, a gyermekkel osztozni kell anyuka igénybevételénél.
Ha helyzet nem ilyen optimális, akkor lehet, hogy több kitartást igényel a munkakeresés, de a jó szakmájú, jó képességű, sikerorientált fiatalok előtt – gyermekkel együtt – nem zárul be minden ajtó. Lehet, hogy korábbi évfolyamtársaik már a ranglétra magasabb fokán járnak majd, ám a gyermek megér egy alacsonyabb beosztást is!
S most nézzük a gyermek ellátásának körülményeit, melyek összehasonlíthatatlanul kedvezőbbek, mint voltak akkor, mikor a mai leendő anyuka volt bébi, illetve kisgyerek.
Ha leküzdik a szoptatással szembeni félelmeiket (milyen lesz az alakom, a mellem, stb.), s kellően táplálkoznak, hogy legyen elegendő tejük, hihetetlenül könnyű dolguk lesz, sok felesleges, időrabló munkától szabadulnak meg, hosszú hónapokra.
Az eldobható pelenkák a mai anyukákat teljes mértékben megszabadítják a pelenkamosás, szárítás, netán vasalás időigényes és fárasztó terhétől. (20-30 évvel ezelőtt még automata mosógép sem volt minden családban, tehát ki is kellett főzni a pelenkát!)
Hozzászólás zárolva.