Facebook hozzászólás
459

Hogyan maradhatunk szellemileg frissek?

Hogyan képesek az előadóművészek és a nagy lexikális tudást igénylő tudósok észben tartani a sok szöveget, neveket, információt? Mi befolyásolja  az idősek agyműködését? Mennyit mozogjunk, tanuljunk és mit fogyasszunk, hogy szellemileg frissek maradjunk?       Szakembertől kaptunk választ a kérdésekre.

A „Csak a szépre emlékezem…” slágerszöveg pszichológiailag nem más, mint az emlékezeti optimizmus. Ha idősekkel beszélgetünk, nagyon gyakran, megtévesztően friss szellemi képességűeknek érezzük őket, amelynek oka, hogy az egészséges agyműködésű szépkorúak szinte kifogástalan  hosszútávú memóriával (LTM-mel) rendelkeznek és általában idealizálják, vagy éppen ellenkezőleg dramatizálják a múltat, abból adódóan, hogy az időseknél a fiatalkori tulajdonságaik karikatúrája figyelhető meg. (Aki optimista az még optimistább, aki pesszimista az még pesszimistább lesz). Ugyanakkor, ha megkérdezzük tőlük, hogy mi történt a közelmúltban, azt már nem tudják ennyire pontosan, sőt néha teljesen képtelenek azt  felidézni. A rövidtávú memóriájuk (STM) ugyanis már nem működik ilyen jól.

Kép: Pixabay
Kép: Pixabay

Az időskori szellemi hanyatlás, a demencia jelensége gyakran feltűnő és igen súlyosan érinti a családokat, hiszen a mai aktívan dolgozó középkorú generáció nehezen alkalmazkodik a szüleik gyengeségeihez, pláne, ha az már megkövetelheti az állandó felügyeletet is. Ugyanakkor az emlékezőtehetség, vagy annak hiánya, nem kizárólag az idős emberek témája. Körbenéztünk, hogy az előadóművészek, vagy a nagy lexikális tudást igénylő tudósok hogyan képesek észben tartani a sok szöveget, neveket, információt. A választ két területen találtuk meg – véli Dr. Szöőr Anna, jogász-pszichológus.

Az agy annál jobban teljesít, minél jobban kihasználják kapacitását, gyakorlatoztatják, folytonos tanulással serkentik. Marton Éva, a világhírű operaénekesnő egy magazinműsorban elmondta, hogy életének aktív korszakaiban gyakran tucatnyi operaszöveg és dallam szerepelt az emlékezetében, nem is csak magyarul, hanem olasz, német, sőt cseh nyelven. Kováts Adél és Moór Mariann színművésznők elárulták, hogy ahogy levesznek egy-egy  színdarabot a repertoire-ról, azonnal „törli” az agyuk a megtanult szerepet, és készen állnak az újabb szerepeket megtanulni.

Demenciához is vezethet a magasvérnyomás
45 év felett a kezeletlen magasvérnyomás memóriaproblémákhoz vezethet-állítja egy friss tanulmány. A kutatás szerint ez leginkább a diasztolés érték kiugrásának tudható be, hiszen ennek minden 10 pontos növekedése 7 százalékkal megnöveli a kognitív problémák kialakulását.

„Az agyban kialakult  asszociációs pályák hasonlóan működnek, mint a test izomzata, folyamatos edzést igényelnek. Tehát, a jó pap, nem csak azért tanul holtig, hogy bölcs legyen, hanem hogy szellemileg friss maradjon. Tévhit az, hogy ezzel túlterheljük az agyunkat, ehelyett az ingerszegény környezet, a testi és a szellemi tespedés vezet a emlékezőképesség leépüléséhez. Igen, a fizikális mozgás is szükséges az agyi keringés serkentéséhez. Finn öregotthonokban vizsgálták a szellemi teljesítőképességet két csoport esetében. Az a csoport teljesített messze jobban, amelyiknek a napirendjébe rendszeres tornát iktattak be” – mondta Dr. Szöőr Anna, jogász-pszichológus.

Az étkezés, a diéta is befolyásolja az agyműködést Kép: Pixabay
Az étkezés, a diéta is befolyásolja az agyműködést Kép: Pixabay

Az étkezés és a diéta is befolyásolhatja az agyi tevékenységünket. Kerestük azokat az ételeket, amelyek segítenék a  tanulást, a memóriát. A halban, zöld növényekben és színes bogyókban bővelkedő diétáról írták le, hogy késleltetheti az időskori demenciát.
A szakemberek szerint ugyan nem csodaszer az omega-3 zsírsav és a fekete áfonya (Vaccinium myrtillus), de mindenképp segítik az agy működését, a memóriát. Nem véletlen, hogy az amerikai egyetemisták vizsgák előtt marékszám fogyasztják a fekete áfonyát vagy annak kapszulázott kivonatát, amely vitaminokat is tartalmaz. Ilyen étrend-kiegészítő készítmények idehaza is forgalomban vannak (pl. a Bilutin), többnyire a látás, a szem egészségét célozva.
Egyetemisták úgy tapasztalták, hogy sikeresebb az emlékezőképességük a vizsga alatt, ha ilyen hatóanyagokat szedtek. Segíthet az időskori egyensúlyzavarnál is, állatkísérletben az idős egerek biztonságosan, eredményesebben tudtak vékony lécen végighaladni feketeáfonya-kivonat bevitele után. A magyarázat az, hogy a fekete áfonya antocianinjai serkentik az agyi ereket és a szem hajszálereinek a rugalmasságát, a vérkeringést, azaz az agyi mikrocirkulációt. Ezáltal az agy több vérhez jut és intenzívebben képes dolgozni.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!