Tartósabb marad a koszorú, ha száraz terméseket (például makkot, kisebb tobozokat, diót, szárított narancsot, fahéjat vagy akár potpourrit) válogatsz össze és azokat ragasztod fel egy olyan alapra, amely elbírja a termések súlyát.
Természetesen örökzöldekből is készülhet a koszorú. Ez kevésbé tartós, de így is legalább 3-4 hétig biztosan kibírja a lakás melegét, és nem kezdi el rögtön hullajtani a leveleket. Teljesen mindegy, hogy milyen örökzöldet választasz, bár a tiszafa, a fenyő és a babér ágai a legtartósabbak. Az igazán ünnepi koszorúhoz használhatsz magyalt is, de ezzel nem árt vigyázni, nagyon szúr! Ezeket dróttal érdemes ráerősíteni az alapra.
Egyre nagyobb divat szőrmét és/vagy kötött, esetleg horgolt alapot használni, ezzel igazán meleg és trendi hatást érhetsz el.
Ezután jöhetnek a gyertyák! Ajánlott gyertyatartót is tenned alájuk, így a forró viasz nem a koszorúra folyik le. Ha ezekkel is megvagy, következhetnek az apróbb díszek, termések és legvégül – tetszés szerint – a szalagokat illeszd a koszorúra.
Nem szükséges, hogy a koszorú teljesen egységes legyen, minden egyes variációval csak szebb lesz a kompozíció. A gyertyákat sem muszáj szimmetrikusan elhelyezni, sőt magának az adventi koszorúnak sem kell kör alakúnak lennie, formáld a saját ízlésvilágod szerint.
Ezután nincs más hátra, mint meggyújtani az első gyertyát november 29-én!
Hozzászólás zárolva.