Így küzdheted le a tavaszi fáradtságot!
Testünk állapotát alapvetően három tényező határozza meg: az öröklött genetikai adottságok, életmódunk és táplálkozási szokásaink. Az első adottság, ám az utóbbi kettőt mi magunk alakíthatjuk.
Homeopátiás orvosok pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy léteznek a méregtelenítő kúrák hatását fokozó homeopátiás gyógyszerek is, amelyek a májat, a vesét és a nyirokrendszert késztetik erőteljesebb működésre. A kúra hatására szebb lesz a bőr, fokozódik a teherbírás, frissül a közérzet. Sőt a tél során felszedett néhány kiló pluszsúlytól is megszabadulhatunk ily módon, ami szintén fontos közérzet- és egészségjavító tényező lehet.
Mozgás nélkül mit sem ér
A sötét téli napok után kifejezetten jólesik a tavaszi napsütés és a szabadban végzett testmozgás. A napból származó D-vitamin jót tesz a csontozatnak, sőt a Berlini Szabadegyetem munkatársai egy kísérlet eredményeként arról számoltak be, hogy összefüggés lehet a D-vitamin hiánya és a magas vérnyomás között is.
A mozgás pedig nemcsak a tél során ellanyhult izomzatot rázza fel, hanem a testi-lelki megújulásnak is eszköze. Már napi félórányi ütemes séta például akár 30-40 százalékkal csökkentheti a krónikus megbetegedések kialakulásának esélyét, és csökkenti az öregedési folyamatokat anélkül, hogy túlzottan megerőltető lenne. A sejtek megfelelő szintű oxigénellátásában szintén kulcsszerepe van a mozgásnak.
Általában elmondhatjuk, hogy az ember egészségi állapota összefügg a szervezet oxigénszintjével: ha a szervezet elegendő oxigénhez jut, akkor nő a sejtek energiaszintje, fokozódik az ember vitalitása, javul a közérzete. Ha viszont nincs elegendő oxigén, a sejtszintű anyagcsere-folyamatok hatásfoka romlik, a szervezet energiaszintje pedig lecsökken. A tavaszi fáradtság legjobb ellenszere tehát egy kellemes séta a jó levegőn.
Sebők Orsolya
Fotó: Bartos Gyula
A cikk a Piac és Profit 2009. májusi számának NHD mellékletében jelent meg.
Hozzászólás zárolva.