Facebook hozzászólás
323

Így tudod megakadályozni, hogy ne a gázra menjen el a pénzed

A gáz- és villanyszámláknál nagyobb szeletet a kiadásokban csak az élelmiszerek képviselnek. Ezen belül is a fűtéshez és a meleg víz előállításához használjuk a legtöbbet az egyre drágább hagyományos energiahordozókból. Mindenkinek jó, ha le tudunk faragni ezekből a költségekből: kevesebbet fogyasztunk el ezekből a szűkös erőforrásokból, a családi költségvetésből egyebekre is futja majd, és a környezetet is kevésbé terheljük.

A magyar háztartások költéseinek több mint 16 százalékát energiára fordítják a statisztikai hivatal 2010-es adatai szerint. Ennek a mennyiségnek a 85 százaléka a fűtésre és meleg víz előállítására megy el, a főzés, mosás, világítás és a különféle elektromos berendezések a maradék 15 százalékon osztoznak.

A fűtési rendszer újragondolása nélkül

csak félmegoldás az ablakok cseréje vagy az épület szigetelése, persze ezek is nagyon fontosak. De a kazánt és annak energiaforrását mindenképpen érdemes úgy kiválasztani, hogy az kellően hatékony és takarékos legyen. A régi gázkészülékek jóval többet fogyasztanak, mint modern társaik, például a kondenzációs kazánok. A megtakarítás fokozható megújuló energiaforrások használatával. Igaz, mindehhez előbb beruházni kell, és nem is keveset, a megtérülési idő pedig viszonylag hosszú. De minél többen indulnak el ezen az úton, a berendezések ára annál olcsóbb lesz.

A legegyszerűbb megoldás

szabályozhatóvá alakítani a fűtési rendszert. Ha minden radiátorra termosztatikus szelepet szerelünk, az egyes helyiségek hőmérsékletét igény szerint állíthatjuk be. Felesleges egész nap fűteni például a hálószobát ahhoz, hogy a nappaliban kellemes legyen a hőmérséklet. Ilyen egyszerű módon is jelentős mennyiségű energiát tudunk megtakarítani, különösen akkor, ha a szelep gyorsan reagál a hőmérséklet-változásra, tanácsolják a Danfoss szakemberei. A konyhában például, ha főzünk, sok hő szabadul fel, felesleges tehát a radiátornak nagy intenzitással működnie.

A termosztatikus radiátorszelep a radiátorba jutó fűtővíz mennyiségét szabályozza. A cél – ekkor fogyasztja a rendszer a lehető legkevesebb energiát –, hogy a helyiség hőmérsékletét közel állandó értéken tartsa.

Kondenzációs gázkészülék

vásárlásán is érdemes elgondolkodni, ha lehetőség van ennél jelentősebb átalakításra. Ez komoly kiadás, de a várható megtakarítás mértéke is jelentős lehet. Egy 120 négyzetméteres, tisztán radiátoros fűtésű, 11 kilowatt hőigényű lakás éves gázfogyasztása körülbelül 2300 köbméter, kazáncsere után a Bosch számításai szerint ez a mennyiség 1400 köbméterre csökkenhet, s a beruházás megtérülési ideje ideális esetben alig több, mint egy év.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!