Facebook hozzászólás
697

Így vált édessé az álom

Alvás közben a testnek és a gerincnek megfelelő támaszra van szüksége. Fontos tudnunk, hogy ha olyan felületen alszunk, amelyen a gerinc nem tarthatja meg „S” alakú görbületét, megfájdul a hátunk, és alvászavarok is felléphetnek. A szellőzés szintén nem mellékes, mert egyrészt a fekhely higiéniáját növeli, másrészt csökkentheti az esetleges allergiás panaszokat. Nem mindig voltak azonban ilyen igényeink! 

Az első fennmaradt ágy I. Hotepheresz ókori egyiptomi királyné sírjából (i.e. 2700 körül), Kép: wikimedial
Az első fennmaradt ágy I. Hotepheresz ókori egyiptomi királyné sírjából (i.e. 2700 körül), Kép: wikimedial

Egyszer volt…

Rideg, kemény földön aludtak az emberek a kezdetek kezdetén, ám hamarosan eljött a primitív ágyak korszaka. Az asszonyok egyszerű, megemelt alvófelületeket állítottak össze.

Az I.e. 9500-as évek tájékán különböző füvekből készült párnákat használtak. Ezeknek mérete, anyaga, keménysége eltérő volt, de a korábban használt felületeket még kényelmesebbé tette a pihenéshez. I.e. 3400-ban a fáraók már fából és aranyból készült „ágyakban” alhatták legszebb álmaikat.

Római kori ágy a fürdőben, Kép: wikimedia
Római kori ágy a fürdőben, Kép: wikimedia

Időben tovább haladva, a rómaiaknál már megjelent a luxus iránti igény, így már az ágy nem csak egy, alváshoz szükséges tárgy volt, hanem olyan felület is, ami alkalmas volt művészi megnyilvánulásokra, hivalkodásra. Évszázadokon keresztül a díszes ágy mindig is a gazdagság és a jólét szimbóluma maradt.

A fordulópont…

Az 1850-es évek közepén jelentek meg a rugós matracok, amely mind a mai napig az egyik legkedveltebb matractípusok, mivel kényelmes, és elősegíti az egészséges alvást.

Nagy változások az ipari forradalom alatt történtek. 1900-ban James Marshall feltalálta a pamut ágyakat, illetve a zseb tekercseket, melyek nyomáscsökkentő hatással rendelkeztek. A matracok kézzel készültek, a pamut a „zseben” belül helyezkedett el. Ezeket csak porlókkal lehetett tisztítani.

1920-ban megjelentek az első latex (szivacs) matracok.  Az emberek rájöttek, hogy a pamut túl nehéz, így valami könnyebbet kellett találni. Így fedezték fel a szivacs matracokat, amelyek csak a 2. világháború után, az ötvenes évekre terjedtek el, hiszen olcsók voltak. Ekkor jöttek divatba az extra méretű, királyi ágyak is, melyek tulajdonképpen a franciaágyak voltak. A latex ágyak is csak ekkor terjedtek el, a fejlődés elérte újabb pontját.

Bár a perzsák kecskebőrből már próbálkoztak I.e. 3400 környékén a vízágyakkal, meglehetősen sokat kellett várni, hogy modern társa megjelenjen. Ez az időpont a hatvanas évek végén jött el. Szakértők szerint ez volt az elmúlt 100 év legnagyobb innovációja, ami az emberiség jobb alvás érdekében történt.

A 60-as évek bútora, Kép: Cardo
Ki emlékszik rá? A 60-as évek bútora, Kép: Cardo

 

…és a jelen…

SZÁZÉVES GYÁR
1916-ban alapították azt ládagyárat, amelyik ma a legelegánsabb szállodák fejhelyeit készíti – nemcsak itthonra, Közép-Kelet-Európába is. – A bútorgyártás olyan terület, ahol a szakmai kultúra és annak átörökítése sokat számít. Együtt változunk a világgal, megtartjuk értékeinket, vigyázunk az egészséges alvásra – vallottta Fülöp Tamás, a cég értékesítési- és marketing igazgatója.

1970-ben a NASA feltalálta a memóriahabot. Az anyag legfőbb jellemzője, hogy felveszi a test formáját. 2007-ben Simmonsék új magaslatokba emelték az alvás élményét.

A matrac-evolúció nagyban függ attól, hogy melyik kontinensen járunk: például mai napig Észak Amerikában a matracok jóval nagyobbak, mint Európában.

A levegős matracok is elindultak hódító útjukra, bár a teljesen más technológiája miatt (mozgó alkatrészek, pumpa) fontos kellőképpen utána nézni, ha ilyen technológiájú matracot szeretnénk.

A vállalkozások közül kevesen büszkélkednek a kerek 100 éves korral, Magyarországon pedig kifejezetten csekély azoknak a száma, amelyeknek sikerült túlélni a történelem hullámzásait. A Cardo a kevesek egyikeként idén ünnepli jubileumát, egyedül a hazai bútoriparban.

Így csillapíthatjuk a krónikus derékfájást!
Krónikus derékfájásra sokan, csupán a tüneteket enyhítő fájdalomcsillapítókat, vagy nem túl hatékony étrend kiegészítőket fogyasztanak. Ezek a készítmények azonban, csak a tüneteket kezelik, de az okokra nem hatnak. Vajon mit javasol erre a problémára a szakorvos?

 

 

 

 

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!