A környezetszennyezés megdöbbentő adatai- indul a Műanyagmentes július
2021-ben is elindul a Műanyagmentes július kezdeményezés. Hiába próbálja egyre több szervezet, alapítvány felhívni a figyelmet a környezetszennyezés és a műanyagszennyezés káros hatásaira, még mindig nagyon sok időnek kell eltelnie ahhoz, hogy az emberek végre megértsék: csak ez az egy bolygónk van, és ezt nem szabad elpusztítunk.
A felhalmozott műanyag hulladékból
- 16,3 millárd tonna csomagolási hulladék (flakonok, PET-palackok),
- 1-1,5 milliárd tonna építkezési és bontási munkálatokból származik
- 1,2 milliárd tonna elhasználódott járművekből származik
- 2,4 milliárd tonna elektromos hulladékból (tévék, rádiók, számítógépek, konyhai eszközök) származik
Magyarországon legalább másfél milliárd PET-palackot hoznak forgalomba évente. Ez naponta körülbelül 4 millió, óránként pedig 180 ezer darab műanyag palackot jelent. Ráadásul ennek az elképesztő mennyiségű szemétnek a 70 százaléka soha nem lesz újrahasznosítva: a palackok többnyire lerakókban, égetőkben, árokparton vagy a tengerekben végzik. A természetbe kikerülve később mikroműanyaggá aprózódnak. Ezek a szemcsék, azaz a mikroműanyag belekerül a folyóinkba, a csapvizeinkre, és így a saját szervezetünkbe is.
A legsokkolóbb adat: egy műanyag palack lebomlási ideje több száz év, így akár 450 évig is szennyezheti a környezetet és károsíthatja az élővilágunkat!
Hogyan járulhatunk hozzá a Műanyagmentes júliusban (és persze egész évben) környezetünk védelméhez?
- Ne vegyünk flakonos üdítőt. Ha üdítőre szomjazunk, készítsünk szörpöt, vegyünk üveges üdítőt (az üveg ugyanis jól újrahasznosítható, ha megfelelő üveggyűjtő konténerbe kerül!)
- Igyunk csapvizet ásványvíz helyett.
- Szerezzünk be egy szódakészítő gépet és igyunk szénsavas ásványvíz helyett saját szódát.
- Mindig legyen nálunk kulacs, amit újratölthetünk a városban járva. Itt meg tudod nézni, hogy hol találsz közkutakat, ahol iható vízzel töltheted meg a kulacsodat!
Még több cikk a környezetszennyezés témakörben:
Hozzászólás zárolva.