Facebook hozzászólás
159

Itt az allergiás nátha szezonja

Jelenleg a pázsitfűfélék és a gabonafélék virágzása okozza a tüneteket. A fák és a bokrok által okozott panaszok már nagyban lecsökkentek. Ennek oka, hogy elvirágoztak a növények és a csapadék is lenyomta a pollen koncentrációját a levegőnek.

A mostani időszak május-június hónapokban, illetve július elejéig tart, majd augusztus elejétől indul a parlagfű és a többi gyomnövény virágzása, mely a leghevesebb tüneteket okozza az allergiás betegeknek

A szénanátha, a rhinitis allergica, a leggyakoribb allergiás megbetegedés, amely jelenleg a népesség 10-20 százalékát érinti. Tüneteiben hasonlít az “egyszerű” náthához, bár sohasem jár lázzal. Évről-évre a fák virágzásának megindulásával jelentkezik, és szezonja egészen novemberig eltarthat, amikoris a parlagfű és a gyomok pollenjei elfagynak, és légköri koncentrációjuk annyira alacsonyra csökken, hogy a szénanáthás tünetek kiváltásához már nem elegendőek.
A szénanátha tünetei közé tartozik az orr, a szájpadlás, a garat és a szemek viszketése, akötőhártya-gyulladás, az orrdugulás, a tüsszögés, a bő orrfolyás. Ha ezeknek a jellegzetes tüneteknek legalább az egyike hetente több napon keresztül, napi egy vagy több órán át fennáll, feltétlenül orvoshoz kell fordulni – nem csak azért, mert ezek a rendkívül kellemetlen jelenségek nagy mértékben rontják az életminőséget, hanem azért is, mert a kezeletlen szénanáthából asztma fejlődhet ki.

A szénanátha egyetlen “oki” kezelési módja a specifikus immunterápia, amelynek lényege, hogy a panaszokat okozó allergén tisztított kivonatát fokozatosan emelkedő adagban, injekció vagy orrba adagolt cseppek formájában a szervezetbe juttatják, amely a kezelés nyomán veszíthet az allergén iránti túlérzékenységéből. Alkalmazása azonban csak bizonyos allergének esetében lehetséges, és többnyire részleges eredményre vezet, miközben hatása viszonylag lassan, akár évek múlva alakul ki.
A gyógyszeres kezelés az esetek jelentős részében sokat javíthat a beteg állapotán. Ma a leghatékonyabb készítményeknek a szteroid tartalmú orrspray-k, valamint az antihisztamin tartalmú tabeltták és orrspray-k számítanak. Alkalmazásukat a pollenszezon előtt 2-3 héttel célszerű elkezdeni; és a tünetes időszakban egyáltalán nem szabad szüneteltetni. Ezek a szerek csak receptre kaphatók, és a szedés során mindvégig elengedhetetlen az orvosi felügyelet. Vannak betegek, akik allergiásak ezekre a készítményekre, vagy mellékhatásaik miatt képtelenek élni velük, így minden új kezelési eljárásnak nagy jelentősége van.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!