Itt az ősz, és a torokgyulladás is
Nem hinném, hogy lenne olyan ember, aki nem élte volna át a torokgyulladás kellemetlen tüneteit. Sokan nem is foglalkoznak ezzel a betegséggel, és lábon kihordják. Azonban gyakran előfordulhat, ha nem fordulunk orvoshoz komoly szövődményei lehetnek.
A torok fertőzését általában a belélegzett kórokozók hozzák létre. A gyulladt, fájdalmas mandulák miatt a beteg nyeléskor a garatját szűknek érzi. A torokgyulladás kialakulásáért leggyakrabban a Streptococcusok felelősek.
A torokgyulladásnak több fajtája létezik: a gennyes torokgyulladások, és a lepedékkel fedett és a kifekélyesedő torokgyulladások.
Gennyes torokgyulladások
Jellemző a magas láz, a nyelési nehézségek, a duzzadt és vörös mandulák. A késői szövődmények (pl. vesegyulladás) elkerüléséhez a tenyésztés eredménye alapján meghatározott antibiotikus kezelés szükséges.
A kiütéses betegségek (pl. kanyaró, rózsahimlő) kezdetét jelző torokgyulladás.
Reumás láz kezdetén fellépő Streptococcus okozta torokgyulladás, ami néhány nappal megelőzi az izületi panaszokat. A betegség alig különbözik a hétköznapi torokgyulladástól.
Lepedékes torokgyulladás
A gyakori vörös-lepedékes torokgyulladást a nyaki nyirokcsomók duzzanata jellemzi, a beteg lázas és nehezen nyel. Az élénkvörös, gyulladt mandulákat és garatnyálkahártyát többé-kevésbé leszedhető lepedék borítja. A betegség könnyen, maradványtünetek nélkül gyógyul, de gyakoriak a visszaesések és a szövődmények a lábadozási időszakban: heveny ízületi gyulladás, vesegyulladás léphet fel.
Kifekélyesedő torokgyulladás
A tünetei közé tartozik a nyirokcsomók tartós gyulladása, a nyelési zavar és a szájnyálkahártya gyulladás. Egy rossz fog által kiváltott fertőzés is okozhatja.
Vigyázzon magára!
Hozzászólás zárolva.