James Bond „a lábán sem tudott volna megállni”, annyit ivott
James Bond nemhogy a világot nem tudta volna rendszeres időközönként megmenteni, de „a lábán sem tudott volna megállni” annyi alkoholtól, amennyit Ian Fleming, a Bond-regényfolyam szerzője Őfelsége leghíresebb titkos ügynökével megitatott – erre a következtetésre jutott két brit orvos szakértő.
Graham Johnson és Patrick Davies a tekintélyes brit orvosi szakfolyóirat, a British Medical Journal kissé könnyedebb hangvételűre vett karácsonyi kiadásában foglalt össze szakvéleményét, miután gondosan elolvasták és – az alkoholfogyasztás szempontjából – aprólékosan kijegyzetelték mind a 14 Bond-könyvet.
A két orvos kimutatta, hogy James Bond a könyvekből dokumentálható 88 nap alatt összesen 1150 – hetente átlagosan 91,47 – alkoholegységnek megfelelő szeszesitalt ivott meg. A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) nem javasolja heti 28 alkoholegységnél több szesz elfogyasztását, vagyis a szuperkém a szakértői ajánlás maximumának több mint a háromszorosát döntötte magába minden héten.
A brit mérési szabványok alapján egy alkoholegység 10 milliliter, vagyis 8 gramm tiszta etanolnak felel meg. A tanulmány hangsúlyozza, hogy James Bond a brit titkosszolgálat legütőképesebb ügynökeként van beállítva, jóllehet ilyen mértékű alkoholfogyasztás már súlyos funkcionális élettani problémákat okoz.
A kimutatható alkoholfogyasztás alapján Bond hármas kategóriájú alkoholista, ami azt jelenti, hogy a 007-es ügynök a legmagasabb kockázati kategóriába tartozik a depresszió, a magas vérnyomás és a májzsugor kialakulásának szempontjából. Emellett komoly kockázat a „szexuális diszfunkció” is, ami „jelentős mértékben befolyásolhatja nőcsábász életvitelét”. Ráadásul rendszeresen elköveti az ittas vezetés vétségét is: a Casino Royale-ban például egyszerre 39 alkoholegységnyi italt fogyaszt, mielőtt egy autós üldözés részesévé válik. El is veszíti ellenőrzését a kocsi felett, és 14 napra kórházba kerül – áll a tanulmányban.
„A Brit-szigetek biztonsága a képességeik csúcsán teljesítő titkosszolgálati ügynököktől függ, és ha a főügynök mennyiségileg kimutatható alkoholbevitele jelzésértékű a többi ügynök alkoholfogyasztására nézve, akkor indokolt az ügy kivizsgálása” – teszik hozzá a nem feltétlenül komolyan veendő szakértői jelentés szerzői. Patrick Davies, a nottinghami egyetemi kórház professzora a tanulmányt kommentálva pénteken a BBC-nek kijelentette: ő nem szívesen bízná egy ilyen alkoholistára például egy atombomba hatástalanítását.
Hozzászólás zárolva.