Jegelt nyári ízek, illatok
Mit főzzek ma? Teszi fel magának a kérdést naponta több millió háziasszony világszerte. Valljuk be, nem egyszerű feladat (jó) háziasszonynak lenni! Nem is maga a főzés jelenti a problémát, de ha meg akarunk felelni családunk elvárásainak, és egy kicsit is tudatosan, egészségesen akarjuk elkészíteni a család napi-heti betevőjét, egy mesterszakács és egy táplálkozás tudományi szakértő tudásával kell felvérteznünk magunkat.
A helyzetünket kicsit sem könnyítik meg a táplálkozás és az egyes ételcsoportok körül újra és újra megjelenő viták, pro és kontra érvek, tévhitek. Az egyik ilyen folyamatosan napirenden lévő téma a gyorsfagyasztott kontra nyers zöldség, gyümölcs „kérdésköre”.
Oszlassuk el a tévhiteket!
Még ma is sokan gondolják úgy, hogy a gyorsfagyasztott zöldségek nagyon kevés vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. Ezzel szemben az igazság az, hogy a fagyasztva tartósított élelmiszerek nem csak megőrzik tápanyagtartalmukat és természetes állagukat, de sokáig eltarthatóak, szezontól függetlenül bármikor elérhetőek, és percek alatt elkészíthetőek. Az ízük pedig pont ugyanolyan finom, mint a friss zöldségeké, gyümölcsöké. Arról nem is beszélve, hogy nagyon komoly minőségbiztosítási szűrőn kell átesniük, mielőtt forgalomba kerülnének.
Nézzük meg, minek is köszönhető mindez!
Gyorsaság!
A zöldségeket és a gyümölcsöket órákon belül feldolgozzák a betakarítást követően. A fagyasztási folyamat alatt csak csekély mértékű tápanyagveszteséget szenvednek el, megőrzik magas vitamin- és ásványi anyag tartalmukat, ezzel erősítik ellenálló képességünket. Ezzel szemben a friss zöldségek, gyümölcsök sokszor csak napok, hetek alatt jutnak el az asztalunkra, és a szállítás, raktározás ideje alatt szép lassan elveszítik vitamin- és ásványi anyag tartalmukat. Például a friss, puha húsú gyümölcsök és zöld színű zöldségek szobahőmérsékleten naponta C-vitamin tartalmuk 15%-át is elveszthetik.
Technológia!
A gyorsfagyasztási tartósítás lényege, hogy az élelmiszeripari alapanyagokat a lehető legrövidebb idő – a zöldségek, gyümölcsök esetében ez néhány perc – alatt kell lefagyasztani mínusz 18-22°C-ra. Ennek következtében az élelmiszereket alkotó nagy mennyiségű víz (ez a zöldségek esetében 60-90%) apró jégkristályok formájában fagy meg, így a felengedtetéskor nem roncsolódik a sejtfal.
Az apró jégkristályoknak köszönhetjük azt is, hogy a gyorsfagyasztás után kiengedett termék nem ereszt túl sok levet, megőrzi az alapanyag eredeti alakját és színét, hasznos anyagait, vitaminjait, még az illatát is. Ez többek között annak is köszönhető, hogy ezen a hőmérsékleten gyakorlatilag megáll az ételek romlását okozó mikroorganizmusok tevékenysége.
Praktikus felhasználhatóság!
A háziasszonyok jelentős időt és fáradságot spórolhatnak meg, ha ezeket a termékeket választják, hiszen már eleve felhasználásra alkalmas állapotban kerülnek hozzájuk a boltok hűtőiből. Nincs szükség órákig tartó zöldségtisztításra, borsófejtésre, áztatásra, azonnal elkészíthetőek belőlük a finomabbnál finomabb ételek. A gyorsfagyasztott élelmiszerekből ma már gyakorlatilag ugyanolyan a kínálat, mint a friss árukból a piacon. Minőségromlás nélkül 3-12 hónapig tárolhatjuk biztonságosan a háztartási fagyasztóban az ilyen ennivalókat. Van olyan cég, melynek gyorsfagyasztott zöldségei és gyümölcsei – megfelelő tárolás mellett – 2 évig megőrzik minőségüket.
Adalékanyag és vegyszermentes!
A gyorsfagyasztott zöldségekkel, gyümölcsökkel télen-nyáron táplálhatjuk szervezetünket ásványi anyagokkal, vitaminokkal, rostokkal. Garantáltan frissebbek, mint a raktárakban télen tárolt “friss” áruk. Fontos szempont, hogy a gyorsfagyasztott termékek teljesen vegyszermentesek, a tartósításkor semmilyen adalékanyag nem kerül a termékbe.
A génmódosított növényekről itt olvashatsz!
Hozzászólás zárolva.