Jobb félni, mint megijedni! Csak óvatosan az elektronikus cigivel!
Szigorú szabályok bevezetését javasolja a Magyar Orvostársaságok Szövetsége az elektronikus cigaretták árusításával és reklámozásával kapcsolatban. Az óvatosságra azért is szükség van, mert hitelt érdemlően sehol, senki nem bizonyította a dohányzásról való leszokás erősítését.
Az elektronikus cigaretta egy új, a dohánytermékek közé sorolt eszköz, amelynek az egészségre gyakorolt hatásai és népegészségügyi kockázatai nem ismertek pontosan. Az élvezeti cikkel kapcsolatos információk ellentmondásosak. Az elektronikus cigarettákban levő folyadék általában nikotint – főként dohányból származó és sok nikotinmentesnek jelzett termékben is észlelhető. Propilénglikolt, ízesítő-, színező- és egyéb kémiai anyagokat tartalmaz. Az összetevőkre, azok pontos koncentrációjára és a velük kapcsolatos egészségre gyakorolt hatásokra vonatkozó információk, figyelmeztetések nem olvashatók a termékeken, illetve csomagolásokon. Magán, az árucikkeken, illetve számos más helyen, a vízgőzt említik mint az egészségre veszélyes anyagokat is tartalmazó anyagot.
A Magyar Orvostársaságok Szövetsége felhívja a figyelmet arra, hogy bárki, aki elektronikus cigarettát kíván használni, tájékozódjon az e-folyadék összetételéről, azok esetleges rövid és hosszú távú egészségkárosító hatásáról, a folyadékban levő nikotin koncentrációjáról. Győződjön meg arról, hogy biztonságosan zárhatók-e az utántöltő flakonok, véletlenül se juthasson hozzá gyermek. Azt is tudja meg feltétlenül, hogy tesztelték-e az adott terméket, vagyis meleg állapotban belélegezve milyen hatást vált ki a szervezetben?
A MOTESZ szigorú szabályozás bevezetését javasolja, hogy ezen termékek megfeleljenek a fogyasztóvédelmi előírásoknak. Amíg nem bizonyítható, hogy az eszköz valóban a dohányzásról való leszokást szolgálja, addig ezzel az indokkal ne reklámozhassák. Azzal a kampányfogással se lehessen élni, hogy a nem-dohányosok és a fiatalok is élhetnek vele, hisz egészségükre nem káros. Zárt köztérben, például éttermekben se lehessen használni.
Tudtad, hogy a szájüregi daganat kialakításában az alkoholfogyasztásnak és a dohányzásnak óriási szerepe van? Olvasd el ezt is!
Hozzászólás zárolva.