Jobb szépnek lenni…
Mi a szép? Mit tartunk szépnek? Erre a kényes kérdésre adott választ (sajna) nagyban befolyásolja a napjaink reklámvilága által felállított szépség kánon. Csak az a nő lehet szép, akinek tökéletesen sima a bőre, karcsú a dereka és dús a haja? Mivel ezek a vonások általában a fiatalokra jellemzőek, ki lehet jelenteni, hogy csak a fiataloké a szépség?
A szépet eddig, mint kellemest, mások számára vonzót tüntettük fel, de a szemmel érzékelhető részén kívül akad még más összetevője is, mint például az illat.
Az illatoknak fontos szerepük van a vonzódásban és a viselkedésben. Az ember testének természetes szagát több ezer éve kiegészítik (vagy elfedik) a parfümök: használták Egyiptomban, Görögországban, és a Római Birodalomba is eljutott.
A középkor alatt használata háttérbe szorult, majd a keresztes lovagok ismét elterjesztették, miután megszerezték a nagy parfüm készítő és fogyasztó araboktól, akik feltalálták az alkohol alapú esszenciát, ami a mai napig nagy sikernek örvend.
Azzal hitegetjük magunkat, hogy legalább a természet nem különböztet meg, mondván, hogy az emberek egyenlőnek születnek, és a társadalom teszi őket különbözővé.
Erről szó sincs, és talán pont az ellentétje igaz.
Próbáljuk nem elfogadni, hogy aki véletlenül szépnek születik, és tetszetős a külseje, az sokkal több előnyt élvez az életben, de erre nehéz nem gondolni.
Nem kellemes megtudni, hogy a szépség komolyan kihat az ember sorsára, de – általában – ez így működik.
Látható, hogy a különbségtétel vonzó és kevésbé vonzó külső közt már nagyon hamar megkezdődik: a szép újszülötteket többször puszilgatják, dédelgetik, becézgetik, és ez az egyenlőtlenség minden életkorban felüti a fejét.
Évekkel ezelőtt egy érdekes kísérletre került sor a Minnesota-i Egyetemen: megkértek egy pár diákot, hogy folytassanak telefon beszélgetést ismeretlen emberekkel (akikről csak annyit árultak el, hogy szépek vagy csúnyák) és utána mondjanak véleményt róluk.
A szépnek tartott embereket automatikusan kiegyensúlyozottabbnak, szociálisabbnak és szimpatikusabbnak írták le, mint a csúnyákat. Tehát már a szépség híre is befolyásolhatja a véleményünket.
Ha a szépség fogalmát kiszélesítjük, és mint a másokra gyakorolt vonzerőt fogjuk fel, akkor a küllemről sok mindenre asszociálhatunk: a test ápoltságára, öltözködésre, viselkedésre, mozgásra, gesztikulálásra, mosolygásra, stb.
Hozzászólás zárolva.