Facebook hozzászólás
2 121

Mi a jóga? Diószegi Ádám jógaoktató válaszol

Mozgásforma, stresszoldás, az elme lecsendesítése. Egy nézőpont a világgal kapcsolatban, ami személyes tapasztaláson alapszik, és nemcsak egy filozófia, amit nehéz átültetni a gyakorlatba. A jóga komplex élményt nyújt, ebben rejlik sikerének titka. A ma emberének egyre nagyobb szüksége van mindezekre. Diószegi Ádám jógaoktató az elkövetkezendő hetekben segít eligazodni a jóga varázslatos és végtelenül összetett világában.

A jóga klasszikus irányzatai
A jóga évezredeket átívelő története során számos jógafajta jött létre. A Bhagavad Gítában Krisna három jógafajtát ír le annak megfelelően, hogy az adott ág milyen eszközöket használ a megvilágosodás felé vezető ösvényen: Karma jóga, Dnyána jóga, Bhakti jóga. A Karma jóga az önzetlen cselekedetek jógája. Célja, hogy az ember túllépjen egoista, önző érdekein, helyette pedig tetteivel egy magasabb célt szolgáljon, ami lehet egy istenség akarata vagy előírásai, de akár az emberiség javára váló szolgálat is. Gyakorlásával, mivel nem erősíti tovább a jógiban a világtól elkülönült én illúzióját, az feloldódik. A dnyána jóga a tudás és bölcsesség jógája. A dnyána jógi a szent iratok tanulmányozásával és filozofikus beszélgetésekkel keresi a megvilágosodás felé vezető utat. Intellektusát használva elsősorban megérteni próbálja a felsőbb erők és a valódi énjének természetét. A Bhakti az istenszeretet és áhítat jógája. A Bhakti jógi Isten szent neveinek ismétlésével, éneklésével mutatja ki iránta érzett szeretetét, így kapcsolódik Istenhez. Ezekből fejlődtek ki a mai tradicionális és alkalmazott jógaformák.

Jóga Szútrák
Az első, átfogó jógarendszert bemutató mű Patandzsáli nevéhez fűződik, aki nemcsak a jóga pontos leírását tálalja, de személyes tapasztalatait is bemutatja. Keletkezésének időpontja ma is vita tárgya, egyesek szerint Kr. u. 400 körül keletkezett, mások szerint a fejezetek stílusa miatt arra lehet következtetni, hogy az első három fejezet Kr. e. 2. században, a negyedik rész pedig Kr. u. 5. században íródott. Nehéz a keletkezés pontos időpontját meghatározni, mert a régi korok indiai bölcsei nem igazán tartották fontosnak az évszámokat vagy a történetírást. Ami biztos, hogy első négy sora tökéletes leírása a jóga eredeti céljának és annak a módszernek, amit valóban jógagyakorlásnak nevezhetünk. Nehéz egy egzakt fordítást adni ehhez a négy sorhoz, Ádám így tolmácsolja őket:
„Immár megtörténhet a jóga megtapasztalása,
A jóga az elmefolyamatok megszűnésekor jön létre,
Ekkor a Figyelem tiszta formájában van jelen,
Minden más esetben azonosul a gondolatok formájával.”





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!