Facebook hozzászólás
265

Jön a korpaszezon

A hűvös, nedves idő már őszt jelez hajunknak is. A különböző korpásodás elleni készítményekkel gátolható a gombák szaporodása, de kiirtani őket nem lehet, és nem is kell, hiszen a bélflórához hasonlóan együtt élnek velünk.

 A korpásodásról, ha a sajátunkról van szó, nem szívesen ejtünk szót, és nagyon kellemetlennek érezzük, ha más esetleg szóba hozza. Úgy érezhetjük, nap, mint nap csorba esik tekintélyünkön, visszafogottabbá, visszahúzódóvá válhatunk, hiszen „hólepte” vállunk tényleg nem szép látvány.

Legyen férfi vagy nő, a haj zsíros, normál illetve száraz, a korpásodás egyformán gyakori. A fejbőrről, mint a testet fedő bőr többi részéről folyamatosan távoznak az elhalt, elszarusodott sejtek. Felmérések szerint az emberek 60%-át érinti élete során enyhébb, súlyosabb formában a korpásodás. Ez a kegyetlen tünet nem csak fizikailag, de esztétikailag is kellemetlen, mert ápolatlanság benyomását kelti. A kialakulásában – a tévhitekkel ellentétben – nem csak a fejbőr megfázása, fertőzés, öröklődő hajlam játszik meghatározó szerepet, hanem egy, a fejbőr mikroflórájában egészséges körülmények között is fellelhető gombafajta nagymértékű elszaporodása: A korpásodás valódi okozója a Pityro­sporum ovale (P. ovale) nevű gomba. Ez a gombafaj egész­sé­ges körülmények között is része a fej­bőr normál mik­ro­fló­rá­já­nak. A korpásodás időszaka alatt azonban jelentősen elszaporodik, anyagcsere termékei irritáló hatásúak és a fejbőr sejtmegújulási folyamatának felgyorsulását eredményezik. Ennek következtében a fejbőr szarurétege elvékonyodik, az elhalt sejtek pedig összetapadva, korpapikkelyekként válnak le a fejbőrről.

A korpásodás megjelenésétől kezdődően rendszeresen és folyamatosan használjunk korpásodás elleni sampont. A használatot akkor se hagyjuk abba, ha a korpásodás látható jelei már megszűntek, ne térjünk át hatóanyag nélküli samponokra! Így megelőzhető a korpásodás visszatérése. A különböző korpásodás elleni készítményekkel gátolható a gombák szaporodását, de kiirtani őket nem lehet, és nem is kell, hiszen a bélflórához hasonlóan együtt élnek velünk.

Nehéz ügy a korpa, hiszen száraz és zsírosodó fejbőrön egyaránt megjelenhet. Kezelése mindkét esetben különböző. Ha a fejbőr száraz, úgy nem szabad olyan anyagokkal kezelni a megjelent korpát, amelyek a fokozott faggyútermelés miatti korpára valók. Ugyanez a helyzet a zsíros fejbőrrel: a száraz korpásodásra való szerek kerülendők! A nem megfelelő anyagok fokozzák a problémát, sőt, a nem megfelelő sampon is előidézhet korpásodást!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!