Kell-e félnünk a sáros esőtől?
Napok óta tapasztaljuk, hogy színes porréteg borítja a kültéri tárgyainkat, az autó szélvédőjén is alig látunk ki, pedig el sem mozdultunk vele. Mi a magyarázat, és mennyire veszélyes ez az egészségünkre?
Nagyon sokan érdeklődnek a Meteo Klinikán, hogy a napok óta mindenre rátelepedő por honnét származik, és mennyire veszélyezteti az egészségünket?
A sivatagi homok rendkívül finom szemcséjű, az erős szelek könnyen felkapják a Szaharában, és ha tartós a déli áramlás, akkor a Kárpát-medencéig is eljut a magasabb légrétegekben. A por egy része természetes ülepedéssel kerül a kültéri tárgyakra, de csapadékos időben az esőcseppekben is megjelenik, és sáros eső esik – magyarázza a jelenséget dr. Pintér Ferenc a Meteo Klinika igazgatója.
A jelenség egyébként nem ritka, évente többször is előfordulhat, és nem is annyira veszélyes, mint amennyire ijesztő lehet. Kétségtelen, hogy ilyenkor megnő a porkoncentráció, ami senkinek sem előnyös, de ez ellen a portípus ellen a légző-rendszerünk hatékony szűrőrendszerrel rendelkezik, csak kevés, különösen érzékeny embernél okozhat jelentősebb tüneteket. Nem úgy, mint pl. a dízelek okozta finom koromszemcsék esetében, amelyek ellen a szervezetünk szinte védtelen, és az évek alatt a belélegzésük súlyos következményekkel járhat. Ettől érdemes félnünk, nem a szaharai portól – figyelmeztet a meteogyógyász.
Az időjárás-érzékenység kivizsgálására és kezelésére ma már megfelelő tudományos módszerek állnak rendelkezésre.
Hozzászólás zárolva.