Facebook hozzászólás
782

Kell-e ivartalanítani a kutyákat? Tornóczky Anita válaszol

Számos tévhit kering arról, hogy kell-e valóban ivartalanítani a kutyákat. Pedig a felelős állattartás egyik alappillére a kutyák esetében az ivartalanítás. Tornóczky Anita kutyaviselkedés terapeuta mesél nekünk erről.

Az állatvédők és az állatokkal professzionális szinten foglalkozó szakemberek alapvetésnek tartják az ivartalanítást a kutyák esetében. De sajnos ez nem mindenki számára egyértelmű. Tőlünk nyugatabbra és Amerikában is, ha hobbi célra vásárolsz egy fajtatiszta kutyát, akit nem akarsz tenyészteni vagy kiállításra vinni, 12 hetesen ivartalanítva kapod meg. Bizonyos esetekben profi munkakutyákat nem ivartalanítanak, azért, mert nekik a munkájukhoz szükség van a tesztoszteron hormon adta löketre, ami az ivaros kutyáknak van csak meg. Minden egyéb esetben, például terápiás kutyáknál, segítőkutyáknál, vakvezető kutyáknál is az ivartalanítás kötelező.

Bébi kutyusok
A kutyák ivartalanítása a felelősségteljes állattartás egyik alappillére. ( Fotó: Tornóczky Anita)
Tévhitek az ivartalanításról

Nagyon sok tévhit kering az ivartalanítással kapcsolatban, például az, hogy a kutya mulyább lesz tőle, illetve, hogy elhízik majd. Ez nem igaz. A szukáknál tény, hogy az ivarszervek működése sok energiát elvisz, tehát, ha ivartalanodik egy szuka, ez az energia nem használódik fel. Ha ugyanannyit eszik a kutya, mint az ivartalanítás előtt, elképzelhető, hogy hízni fog. De ez ellen, mi gazdik tehetünk. Érdemes 10-15 százalékkal visszavenni a tápanyag bevitelét.

Az sem jellemzőbb, hogy az ivartalanított kutyák mulyábbak lennének. A kan kutyáknál és a nagyon erős alfa szukáknál fordulhat elő változás a viselkedésükben, szintén amiatt, hogy kikerülnek bizonyos hormonok a szervezetükből. A reprodukcióra képes kutyák egy falkában a természet besorolása szerint a falkaélén helyezkednek el. Ha több reprodukcióra képes egyed találkozik egy falkában, le kell meccselniük, hogy ki van előrébb a többiekhez képest. Felesleges konfliktusoktól kíméljük meg a kutyánkat azzal, ha ivartalanítjuk.

Tornóczky Anita pici kutyákkal
Rengeteg betegségtől is megóvhatjuk kedvenceinket az ivartalanítással. ( Fotó: Tornóczky Anita)

A viselkedési és falkabesorolási kérdéseken túl, rengeteg betegségtől is megóvhatjuk kedvenceinket az ivartalanítással. A tíz évnél idősebb kan kutyáknál, 10-ből 5 prosztata és egyéb problémákkal küzd: gyulladás, prosztata megnagyobbodás, heredaganat, egyéb, ivarszerveket érintő daganatos betegség alakulhat ki náluk. Ennek magyarázata abban rejlik, hogy szegény kutyák folyamatosan érzik a különböző ingerlő illatokat a levegőben, folyamatos izgalmi állapotban vannak, de nincs kielégülés. Ez előbb-utóbb gyulladásos folyamatok kialakulásához vezet a szervezetükben. A szuka kutyáknál is az ivarossággal rengeteg egyéb probléma is jár, például emlődaganat, álvemhesség, amelyek az ivartalanítással kiküszöbölhetőek. Minden gazdi rémálma a pyometra, avagy gennyes méhgyulladás, amibe a szuka kutyák 3 nap alatt el tudnak pusztulni. Az ivartalanítással ettől is meg tudjuk kímélni őket.

Mikor történjen az ivartalanítás?

Az Állatorvosi Kamara állásfoglalása szerint az első tüzelés előtti ivartalanítás nullára csökkenti az emlődaganat kialakulásának az esélyét, tehát nem kell megvárni az ivarérést.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!