„Két önzés titkos párbaja”
Egy korábbi dolgozatban azzal határoltam el a szerelmet a barátságtól (többek között, mondom gyorsan, mielőtt leharapják a fejemet), hogy a barátságban nincs hatalmi harc, nincsenek titkok – szerelem viszont elképzelhetetlen ezek nélkül.
Miközben tudjuk, hogy a tudattalanban folyamatosan vetélkedünk a szerelmünkkel, főleg mi, férfiak – de a nők egyre nagyobb része is – („Két önzés titkos párbaja”), addig (részben ennek ellensúlyozására) tudatosan vállalnunk kell, nemcsak illik, hogy a fentiek szerint járjunk el.
Természetesen, mi is igényeljük társunktól, hogy ő se lássa bebetonozva a „Ki viseli a nadrágot” kérdést, s ha azt tapasztaljuk, hogy nem elég konzekvens e tekintetben, tegyük ezt szóvá, még a kapcsolat elején.
Mindennapos élményünk kell legyen, hogy rugalmasan, a helyzetnek és testi-lelki sajátosságainknak megfelelően adjuk-adhassuk, illetve vegyük-vehessük át a vezetést. S miközben tudjuk, hogy jók, megtartók a kialakult munka- és vezetés-megosztási szokások, engedjük meg magunknak és a párunknak is (neki esetleg kínáljuk is fel), hogy aktuálisan eltérhessünk azoktól.
Különösen jelentős ez a kérdés, ha nem négyszemközt vagyunk. Nem szabad elfelejtenünk, hogy ami nekünk természetes, vagy amit mi nem is veszünk esetleg észre, azt nagyon döbbenten konstatálhatja az a rokon, jó barát, aki csak ritkán lát (együtt) bennünket.
Írtam, hogy többek között képezhető egy olyan értékpont, amely a tengelyektől való távolságot mutatja. Nos, mint az ábrán látható, 5 ilyen értékpont is képezhető mindnyájunkról – s ez nagyon sok mindent megmagyaráz érthető és „érthetetlen” viselkedésünkről.
Képzeljük el, hogy valaki I. értékpontja a nyílt kommunikáció szintjéről, vagyis az objektív selfről (=énkép) a 8 (NO) osztályban van vagyis ő jó esetben felelősségteljes, kevésbé jóban ún. hypernormális embernek látszik mások szemében (ezért objektív ez a self). Igen ám, de lehet, hogy ez az ember önmagát versengő – nárcisztikus személyiségnek érzi, ezért a II. tudatos önjellemzés, vagy tudatos kommunikáció szintjét tükröző szubjektív self értékpontját a 2(BC) osztályba helyezi. Különböző tesztekkel pedig az állapítható meg róla, hogy a III., az egyéni szimbólumalkotás szintjét tükröző tudatelőttes self értékpontja a 7(LM) osztályba került, vagyis ő egy kooperatív – túl konvencionális ember, míg a IV., a ki nem fejezett szintjét mutató tudattalan selfje a 4(FG) bizalmatlan – lázadó osztályba sorolja. Végül az is lehet, hogy emberünk eszményi énje az 1(AP) vezető – autokratikus osztályba kerülne, mert ide helyezi őt az V.: értékek szintje, az ideális self.
Hozzászólás zárolva.