Kikre veszélyes a kánikula
Nagyobb odafigyelést igényelnek ilyenkor a gyerekek, idősek, várandós nők, hiszen ők érzékenyebbek a melegre, valamint terhesség és szoptatás idején megnő a szükséges folyadék mennyisége.
Nagy melegben a nem megfelelő folyadékfogyasztás igen rövid idő, akár néhány óra leforgása alatt is problémákat okozhat. Egy egyszerű enyhe fejfájástól, szédüléstől az erős rosszullétig széles skálán jellemezhetők a tünetek, sőt akár eszméletvesztés is előfordulhat. A kellemetlenségek elkerülése érdekében érdemes egy kis figyelmet fordítani a megfelelő folyadékfogyasztásra mind a szokásos nyári hétköznapokon mind nyaraláskor, de hőségriadó idején főképp – áll a Táplálkozási Akadémia hírlevelében.
Vannak, akik fokozottan veszélyeztetettek a hőségben:
Nagyobb odafigyelést igényelnek ilyenkor a gyerekek, idősek, várandós nők, hiszen ők érzékenyebbek a melegre, valamint terhesség és szoptatás idején megnő a szükséges folyadék mennyisége. Folyadékháztartásuk könnyebben felborul, már kisebb folyadékhiányra is érzékenyebben reagálnak. Nehezíti helyzetüket, hogy alapvetően hajlamosabbak rá, hogy túl keveset igyanak. A gyermekek könnyen belefeledkeznek a játékba, elnyomják a szomjúságérzetet, és sokszor eszükbe sem jut az ivás. Emellett persze a kánikula ellenére is aktívak, és szívesen szaladgálnak a szabadban naphosszat, ezzel fokozva az izzadsággal történő folyadékvesztést.
Az öregedési folyamatok természetes részeként idős korra csökken a szomjúságérzet, így még ez sem figyelmeztet, hogy inni kellene. Emiatt a két korcsoport esetében feltétlenül ajánlott tudatosan odafigyelni a folyadékfogyasztásuk kontrolálására, és rendszeresen itallal kínálni, vagy figyelmeztetni, emlékeztetni őket, hogy igyanak egy-egy pohár vizet. Súlyosbíthatja azonban a problémát, hogy mind az idősek, mind a gyermekek gyengébb immunrendszerük miatt könnyen kapnak el hányással, hasmenéssel járó megbetegedéseket, melyeknek szintén kedvez a nyár. Ilyenkor a forróság, a hasmenéses állapot (akár lázzal) együtt igen könnyen vezethet súlyos kiszáradáshoz is.
Ügyeljünk a higiéniára
A mosatlan, vagy nem kellően megmosott gyümölcsök, zöldségek is okozhatnak ilyen megbetegedéseket, emellett a hűtést igénylő élelmiszereink is könnyen romlásnak indulnak, ha a melegben az asztalon felejtjük. Ügyeljünk ezek elkerülésére, és alaposan mossuk meg a zöldségeket, főzelékeket, illetve aminek a hűtőben a helye, az mihamarabb kerüljön oda.
Hozzászólás zárolva.