Kinek veszélyes egy hosszabb repülőút?
Jön a nyár, és vele az utazások. Közismert, hogy a hosszas repülőút fokozza a vérrögösödés kialakulásának kockázatát, ezért ha valaki túl van már egy trombózison, speciális kezelésre szorul, ha repülőre akar ülni.
A mélyvénás trombózis potenciálisan életveszélyes állapot, melynek során a vér alvadékonyságában zavar keletkezik, és kisebb-nagyobb vérrögök alakulnak ki, főleg a láb és a medence mélyen fekvő vénáiban. Ez jellemzően fájdalommal, a bőr elszíneződésével és lábdagadással jár. Rossz esetben a vérrög a véráramba kerülve a tüdőbe juthat embóliát okozva, ami akár halállal végződhet.
Vannak fokozott trombóziskészséggel járó állapotok, mint például egy régebbi trombózis, trombofília (genetikai hajlam), visszerek és a tartós mozdulatlanság, de a hosszabb repülőút is nagy veszélyeket rejt. Azok, akiknél korábban előfordult trombózis, repülés előtt speciális kezelést igényelnek – leggyakrabban heparininjekció formájában, amit az út előtt kell beadniuk maguknak.
Felvetődhet a kérdés, hogy azok esetében mi a teendő, akiknél még nem következett be mélyvénás trombózis (MVT), de már tisztázott, hogy fokozott hajlamuk van rá? Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa szerint ilyenkor a véralvadást gátló injekció alkalmazása attól függ, hogy milyen hosszú a repülés. Természetesen egy négy órásnál rövidebb repülőút előtt nem kell megböknie magát annak, akinek még nem volt trombózisa, hosszabb utazáshoz azonban célszerű a megelőző injekció alkalmazása a szakértő szerint.
Tudni kell még, hogy vannak súlyos öröklött trombóziskészségek, mint például a Leiden-mutáció homozigóta formája, amikor figyelembe kell venni, hogy még milyen további, a trombózis kockázatát növelő tényező jöhet szóba az utazáskor, (lázas megbetegedés, enyhe izomhúzódás, ütéses sérülés, fogamzásgátló szedése, menstruáció kimaradása, ami esetleg terhességet is jelenthet). Ebben az esetben akár 2-3 órás utazáshoz is – főleg, ha éjszakai járaton történik – javasolt az injekció alkalmazása, 4 óra feletti utazási időnél pedig mindenképpen szükséges a trombózismegelőző kezelés, akkor is, ha az illetőnél még nem következett be MVT.
„Általános szabály, hogy az utazás ne szűk nadrágban, kényelmetlen fehérneműben történjen, ami leszoríthatja a láb keringését, továbbá fogyasszunk kellő mennyiségű folyadékot – ne alkoholt –, és amikor csak lehetséges, álljunk fel, és sétáljunk pár lépést!” – tanácsolja dr. Szélessy Zsuzsanna.
Forrás: Trombózisközpont
Hozzászólás zárolva.