Könyvajánló B.Király Györgyi: Hangos recept
Bebizonyítja, hogy a legtudományosabb kérdések és az igazán orr nehéz témák is érthetők, ha az orvosok kibújnak elefántcsont tornyukból és a műsorvezető segítségével fogyasztható, populáris stílusban hangoznak el.
250.-ik adásához érkezett a Kossuth Rádió népszerű Hangos recept című 1999 novemberében indult élő, interaktív műsora. Ebből az apropóból jelentette meg azonos című könyvét a felelős szerkesztő B.Király Györgyi. Az Egészségügyi ,Szociális és Családügyi Minisztérium Tükörtermében tartott sajtótájékoztatón részt vettek a könyv szereplői, orvosok, kórház és klinika igazgatók valamint a különböző fogyatékos és betegszervezetek képviselői, továbbá Göncz Árpád és Rácz Jenő egészségügyi miniszter is.
A 18 fejezetből álló könyv azokat a műsorokat részesíti előnyben, amelyek új terápiákról és diagnózisokról szólnak illetve, a betegszervezetek küzdelmeiről, a fogyatékosok beilleszkedéséről.
„…gondoljon bele azok életébe, akik a hétköznapjaikban betegséggel bűnhődnek. Talán a maguk hibájából, talán nem. De, hogy megküzdjenek vele, fel kell ismerniük. Ehhez nyújt segítséget ez a könyv. S ahhoz, hogy egymásnak segíteni tudjunk.” – írja Göncz Árpád előszavában.
A szerző a sajtótájékoztatón elmondta, hogy alapvetően egészségügyi tematikájú műsora híd az orvos és a beteg között ,hiszen minden esetben a hallgatóhoz, a laikushoz szól, ugyanakkor az ismeretterjesztés különleges formáját műveli. Bebizonyítja, hogy a legtudományosabb kérdések és az igazán orr nehéz témák is érthetők, ha az orvosok kibújnak elefántcsont tornyukból és a műsorvezető segítségével fogyasztható, populáris stílusban hangoznak el.
Hangsúlyozta, hogy a műsor -ahogyan a telefonos és írásos visszacsatolások jelzik- impulzusokat ad a hallgatónak, hogy felkészültebben dönthessen saját sorsa felől, hogy megtalálhassa azokat a csatornákat, melyeket az egészségügy útvesztőiben bolyongva nehezen, vagy egyáltalán nem ismer fel. Kiemelte a habituális abortuszról, a saját vér visszaadásáról , valamint a ritka daganatokról szóló fejezeteket. Az első esetében egy ritka immunológiai betegségről derült ki
a mama szervezete mert idegenként azonosítja a babát kilöki magából a magzatot- ,hogy Kanadában nem, Magyarországon viszont egy világszerte új diagnózissal és terápiával elérhető ,hogy a várva várt apróság megszülethessen. Bár nyugaton reneszánszát éli a saját vér visszaadása, hazánkban egyetlen intézet az Ortopédiai Klinika alkalmazza rendszeresen finanszírozási gondok miatt. Pedig : biztonságosabb, mint a saját vér visszaadása, ráadásul enyhíti a vérhiányos időszakok feszültségeit. Az onkológus számára is csodaszámba megy, ha sugár és kemoterápia nélkül érhet el gyógyulást, ahogyan ez néhány kapszula segítségével működik a leukémia egyik fajtája, valamint egy ritka emésztőszervi daganat esetében. B.Király Györgyi nyomatékosította, hogy a műsor hasznos, biztonságos, jó terápiákról szól, az egészséges életmódot propagálja továbbá szeretne hozzájárulni az egészséget értékelő közhangulat kialakításához ” aki szenzációkra és botrányokra számít, nem bennünket hallgat” -mondta. Rácz Jenő egészségügyi miniszter kiemelte, hogy néha a magyar egészségügy sikereire is érdemes néhány percet szánni, pláne akkor amikor botrányoktól hangos a média .Szükség van olyan műsorokra is, amelyek a valóban nehéz körülmények között dolgozó orvosok, nővérek elszántságát, tisztességét, szakmai hozzáértését mutatják be, azokat az új diagnosztikai, terápiás törekvéseket, melyre joggal lehetnek büszkék a magyar egészségügy szereplői. Utalt arra, hogy a könyv két fejezetében helyettes államtitkárként ő is szerepel, az elmondottakat, most , hogy nyoma is van: a leírtakat , magára nézve kötelezőnek tekinti , azaz a hirtelen szívhalál számának csökkentését , valamint a saját vér visszaadásának gyakorlati alkalmazását külön figyelemmel kíséri majd.
Hozzászólás zárolva.