Lábfájdalom – az ok sokszor a gerincben keresendő
A lábfájdalmak hátterében számtalan dolog meghúzódhat, ám kutatások szerint nem ritka, amikor csupán kisugárzó fájdalomról van szó – vagyis kiváltó okot nem ezen a területen kell keresni. Hasonló panasz esetén a gerincet is górcső alá kell venni, hiszen gyakran annak problémája okozza a kellemetlenséget.
Lábfájdalom esetén a legtöbb ember a lábban lévő izmok, inak enyhébb húzódására, esetleg izomlázra gondol, amit pár napos pihentetéssel és krémekkel való kenegetéssel hatásosan ki lehet kúrálni. Igen ám, viszont előfordulhat, hogy a kellemetlen, égető, zsibbasztó érzés napok, hetek múlásával sem akar javulni. Ekkor érdemes szakemberhez fordulni – javasolja dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája –, hiszen előfordulhat, hogy komolyabb problémára hívja fel a figyelmet, sőt, az sem ritka, amikor a lábfájdalmat valójában a gerinc betegsége okozza.
A gerincoszlop csigolyákból áll, amelyek között rostos gyűrűből és kocsonyás állományból felépülő porckorongok húzódnak. Amennyiben valamilyen hatás miatt – például baleset, túlsúly, mozgásszegény életmód – a rostos gyűrű meggyengül, úgy a benne lévő kocsonyás anyag kitüremkedik, majd amikor eléri a környező idegeket, fájdalmat generál. Ez gyakran a gerinc alsó szakaszán alakul ki, és mivel ez a terület szoros idegi összeköttetésben van az alsó végtagokkal, így gyakran a lábakba kisugárzó fájdalomban nyilvánul meg.
Az ágyéki gerincsérv gyakori tünete az isiász, ami az itt kilépő fő idegtörzsről (nervus ishiaducus) kapta a nevét. Mivel ez az alsó végtagot is beidegzi, így gyakran lábfájdalommal jár, jellemzően a derék, farpofa aló része , comb hátsó fele, térd külső oldala, külső boka mentén.
Ha valaki már régóta megmagyarázhatatlan lábfájdalommal küzd, akkor érdemes a csípő állapotát is megvizsgáltatni, ugyanis csípőízületi porckopás is járhat lábba sugárzó fájdalommal. A nagyobb igénybevételnek kitett testrészeknél ugyanis nem ritka, amikor a porc szerkezete megváltozik és elvékonyodik, majd az ízületi folyadék mennyisége csökken, és a csonton kinövések keletkezhetnek. Ennek következtében az ízületi tok sérül, gyulladásos folyamatok indulnak meg, ami a lábba kisugárzó fájdalommal is járhat.
Alig van olyan felnőtt ember, akinek életében legalább egyszer ne lett volna valamilyen idegbecsípődése. A gerincvelőből kilépő oldalirányú idegek nyomás alá kerülnek, degeneratív elváltozások, illetve a porckorong elmozdulása következtében. A fájdalom akár hosszú hetekig is elhúzódhat, és kezelés nélkül csak ritkán múlik el magától. A tüneti terápia –például fájdalomcsillapítók – csak ideig-óráig hoz enyhülést, azonban a kiváltó okot nem szüntetik meg, így végleges javulást nem eredményeznek. Dr. Váradi szerint aktív fájdalomcsillapítással a fájdalom lényegesen csökkenthető vagy megszűntethető. Attól függően, hogy mi áll a panasz hátterében, alkalmazható injekciós-infiltratív technika, hialuronsavas injekció, Guna terápia, illetve akupunktúra. A közös bennük, hogy a fájdalom kiinduló pontjára hatnak, így oki, nem pedig csupán tüneti terápiának minősülnek. A tartós hatás elérése érdekében az esetek többségében a kezelések kúrában történnek, ám legtöbbször már az első alkalom jelentős javulás hoz. (Forrás: Fájdalomközpont)
Hozzászólás zárolva.