Facebook hozzászólás
367

Laboratóriumi eredmények azonnal

Vannak esetek, amikor sorsdöntő lehet, hogy a lehető leghamarabb jussunk laboratóriumi eredményeinkhez. Ilyen például az szívinfarktus korai diagnózisa vagy a véralvadásgátló gyógyszerek pontos beállítása.  

Miből derül ki, hogy infarktusról van szó?

Az acut myocardialis infarctus / szívizom elhalás (AMI) az egyik leggyakoribb betegség a nyugati társadalmakban. A pontos és korai diagnózisa fontos a károsodás minimalizálásában és a sikeres vérrög feloldási terápiájában. A WHO által elfogadott 3 diagnosztikai kritérium közül kettő megléte szükséges az AMI diagnózisának felállításához:
1. tipikus mellkasi fájdalom (30 percnél hosszabban)
2. EKG változások
3. biokémiai marker enzimek és/vagy fehérjék koncentráció emelkedése, majd csökkenése a vérben
Tekintve, hogy a két diagnosztikus kritérium, a 30 percnél tovább tartó mellkasi fájdalom, illetve a jellegzetes EKG eltérések gyakran késve vagy nem jellemzően jelennek meg, az AMI biokémiai, laboratóriumi jelzőinek (markereinek) korrekt meghatározása, az eredmények megfelelő értelmezése sorsdöntő lehet az infarktusos betegek életkilátásainak további alakulásában. Kérdéses esetekben előtérbe kerülnek a laboratóriumi diagnosztikai módszerek, illetve azok gyorsasága.

A szárazdiagnosztika előnyei

A szárazdiagnosztika az utóbbi években kifejlesztett új, laboratóriumi paraméterek meghatározására alkalmas módszer. A hagyományos, ún. nedvesdiagnosztikával szemben itt a tesztcsíkon egy száraz reagens réteg jelenik meg, amely a pácienstől levett mintával találkozva kerül folyékony fázisba. A minta ebben az esetben is lehet vér, szérum vagy vizelet – leggyakrabban az ujjbegyből levett vér használatos. Az eredmény vagy szabad szemmel látható színváltozás formájában olvasható le vagy tesztcsíkhoz gyártott készülékkel mérhető.
A szárazdiagnosztika számos előnnyel rendelkezik a hagyományos nedveskémiás meghatározásokkal szemben:
• csak kis mintamennyiség szükséges,
• egyszerű, felhasználóbarát készülékekről van szó, amelyet betegek is üzemeltethetnek, pl.: vércukormérők,
• a reagensek használatra készek, így nincs előkészítési idő,
• teljes vérből képes mérni, nincs szükség centrifugálásra,
• különösen jól bevált a betegágy mellett sürgősen elvégzendő vizsgálatok terén, illetve háziorvosi rendelőkben.
Ugyanakkor tudni kell, hogy az eljárás kevésbé pontos, mint a nedveskémia, inkább tájékoztató jellegű eredményeket várhatunk.

Gyorsabb eredmények, gyorsabb döntések





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!