Lassan öregedni!
Nem mindegy azonban az, hogy milyen hamar, na és hogy mekkora gyorsasággal szaporodnak el az öregedés első jeleinek számító ráncok, májfoltok az arcunkon és testünk egyéb területein. A folyamatot ugyanis le lehet lassítani.
Tetszik vagy sem, mindannyian megöregszünk egyszer. A sejtjeink egyre lassabban képesek a megújulásra, ennek első jelei az arcon megjelenő, bosszantó ráncocskák, melyek – ha csak nem vállalkozunk valamiféle drasztikus plasztikai műtétre, mely egy ideig megnyugtatja lelkünket -, sohasem fognak már halványodni, eltűnni pedig végképp nem. Ha ez nem így lenne, nem virágozna annyira a különféle mágikus ránceltüntető arckrémek piaca.
Nem mindegy azonban az, hogy milyen hamar, na és hogy mekkora gyorsasággal szaporodnak el az öregedés első jeleinek számító ráncok, májfoltok az arcunkon és testünk egyéb területein. A folyamatot ugyanis le lehet lassítani. Az elhasználódás mértékét fokozzák a szervezetben – a helytelen táplálkozásnak, az inaktív életmódnak, a szennyezett levegőnek, stressznek, káros szokásoknak, tartós fizikai túlterhelésnek és a nem megfelelő mennyiségű és minőségű pihenésnek köszönhető – megnövekedett számú szabadgyökök, amelyek úgymond eloxidálják, elhasználják testünket. Nap mint nap nem csupán kronológiailag, de biológiailag is egy öregebb szervezet „tulajdonosává” válunk. A szabadgyökök káros hatásainak fokozottan azok a városlakók és rohanó életet élők vannak kitéve, akik végleg nem hajlandók időt szakítani magukra.
Az antioxidánsok azok az anyagok, amelyek a szabadgyökök által elindított károsító láncreakciókat már a folyamat elején leállítják. Mit tegyünk tehát? Juttassunk fokozott mennyiségű antioxidánst a szervezetbe a táplálkozás útján. Ma már köztudott, hogy a legfőbb 5 antioxi-dáns az A, a C és az E-vitamin, a szelén, valamint a kapszula formában számos helyen kapható Q10 koenzim. Kiemelten antioxidáns hatásúként említendő még meg a cink is.
Most lássuk, milyen táplálékok rejtik a legfontosabb, öregedési folyamatokat lassító antioxidánsokat?
Az antioxidánsok a káros szabadgyökök által kiváltott oxigénmolekulák lebomlását úgy akadályozzák meg, hogy közömbösítik hatásukat, ezáltal a káros környezeti ártalmak hatása kevésbé érvényesül a sejthártyákon, vagyis sejti szinten lassul az öregedés folyamata. Azért fontos az antioxidánsokban gazdag táplálkozás, mert – bár az egészséges, jól karban tartott, gondosan ápolt szervezet képes megfelelő mennyiségű antioxidáns előállítására -, a mai világban ez már, különösen városi élet mellett, sajnos kevés emberről mondható el. Ha a szabadgyökök szervezetben gyakorolt pusztító hatásai nem képesek érvényesülni, nő a szervezet betegségekkel szembeni ellenálló képessége, csökken a tüdő- és szívbetegségek, valamint rákos megbetegedések kialakulásának a kockázata, nő a fizikai terhelhetőség, jobb a sportteljesítmény is. Itt fontos megjegyeznem, hogy a rendszeres sport – megannyi szemmel látható pozitív eredményen kívül – növeli a szervezet saját antioxidáns termelését is! A harmadik út a szabadgyö-kökkel vívott küzdelemben az, hogy állandóan törekedni kell a káros szokások és káros környezeti ártalmak – lehetőség szerinti kerülésére. Mindkét faktor jelentős szerepet tölt be a szabadgyökök számának növelésében. A káros szokások közé sorolandó első helyen a dohányzás és a nem megfelelő összetételű, igénytelen táplálékok megválasztása, míg a kör-nyezeti ártalmak között a szennyezett levegő kerülése jelentene megoldást. A hétvégéken igyekezzünk ki a természetbe, szellőztessük ki a tüdőnket! Pihenjük ki magunkat, együnk jókat, élvezzük az életet!
Hozzászólás zárolva.