Le a korpával!
A korpa és a korpás fejbőr sokak életét keseríti meg, pláne a hűvös idő közeledtével. Sajnos kevesen tudják, hogy a problémát egy a fejbőrön élő gombafaj okozza.
A korpás fejbőrt gyakran az ápolatlanság jelének tartják, viszolygást vált ki a legtöbb emberből. Aki korpásodásra hajlamos, súlyos esetben a környezete viszolygásától sújtva, akár kirekesztetté, befelé fordulóvá is válhat. Ártó megjegyzések helyett inkább fogadjuk el: a probléma gyökere nem a tőle szenvedő személy hibája. A lakosság hatvan százalékát sújtja, korra, nemre való tekintet nélkül. E kellemetlen jelenséget egy a fejbőrön található gombafaj okozza, a Pityrosporum ovale.
Az egészséges fejbőr a teljes bőrfelszínhez hasonlóan állandó hámlásban van. A bőr mélyebb rétegeiben képződő új sejtek tömege leválásra, kopásra készteti az elhalt hámsejteket. A fejbőr havonta teljesen megújul. A Pityrosporum ovale nevű gomba anyagcseretermékei hatására a hámlás folyamata felgyorsul, felborul az egészséges bőrmegújulás egyensúlya. Az optimális harminc napos sejtcsere körülbelül húsz napra rövidül. Az egészséges fejbőrről leváló hámsejtecskék szinte láthatatlanok. Ám a rövid idő alatt leváló szarulemezkék összetapadnak, így láthatóvá válnak. A korpásodás mértéke lehet egészen enyhe, de a viszketéssel, bőrpírrel járó változata kóros elváltozást, bőrgyulladást jelez, mellyel minden esetben orvoshoz kell fordulni.
Sajnos a korpásodást más tényezők is befolyásolhatják. Mivel a gomba, mely lényegében a korpásodásért felelős, a Nap sugaraira érzékeny, ezért előfordul, hogy nyári időszakban szinte alig vagy egyáltalán nem jelentkezik a probléma. A gyógyvizek is csökkenthetik mértékét. A stressz, a genetika, az étkezési szokásaink mind hatással lehet a hajlamra. Sokat segíthet, ha kifejezetten korpásodás elleni készítményeket, samponokat használunk. Fontos, hogy a termékeket kúraszerűen alkalmazzuk. Bár két hét után már látványos eredményt érhetünk el, ne térjünk vissza a megszokott samponunkhoz! Hat-hét hét után már ténylegesen elpusztítjuk, és megelőzzük a korpa valódi okát.
Mivel nemcsak gomba váladékai irritálják a fejbőrt, egyéb külső hatásoktól is védeni kell ezt az érzékeny területet. Óvatosan fésülködjünk, kerüljük a forró hőt kibocsátó hajszárító használatát. Száraz fejbőr esetén tovább ronthat az állapoton, ha naponta mosunk hajat. Készítsünk inkább tápláló pakolást hajunk és bőrünk megóvása, táplálása érdekében!
Hozzászólás zárolva.