Facebook hozzászólás
229

Legalább ma Ne gyújts rá! Ciki

A nemzetközi „Ne gyújts rá”- mozgalom világnapját minden év november 3. csütörtökén tartják, így idén november 19-én kerül megrendezésre. A mozgalom 1974-ben az Amerikai Egyesült Államokból indult útjára, azzal a céllal, hogy legyen az évben egy olyan nap, amikor a cigarettázók nem gyújtanak rá, és a társadalom figyelmét felhívják e szenvedély veszélyeire.

1. Dohányzás története
2. Döntések és választások
3. Befolyásoló tényezők
4. A dohányzás okozta betegségek
5. A passzív dohányzás káros hatásai
6. A függőség
7. A környezetszennyezés
8. Gazdasági hatások
9. Mi van a cigiben?
10. A nemdohányzó életforma előnyei

A program anyaga az OEFI honlapjáról iskolák számára regisztrációt követően, térítésmentesen letölthető és felhasználható december elejétől. (http://color.oefi.hu/megeloz3c.html )
Az iskolai program tanórák keretén kívül működtethető játékszoftver változata CD, illetve hordozható érintőképernyős számítógép (HÉSZ) formájában szintén évek óta ismert az iskolákban. Az új típusú HÉSZ-ek az iskolai program többi elemével párhuzamosan már nemcsak az alsó, hanem a felső tagozatos tanulók számára is szórakoztató, játékos formában biztosítják a dohányzással kapcsolatos attitűdformáló ismeretek átadását a Ciki a cigi honlap (www.cikiacigi.hu) teljes tartalmával.
Összességében a „Ciki a cigi” Általános Iskolai Dohányzás Megelőzési Program általános iskolások számára kidolgozott valamennyi elemét, mint hasznos, hatásos és hatékony programelemeket figyelmébe ajánljuk minden, a gyermekek dohányzásmentes jövőjéért tevékenykedő szakembernek.

Néhány hazai statisztikai adat:

• Magyarországon a lakosság egyharmada rendszeresen dohányzik. Ez az arány nem változott jelentősen az elmúlt három évben: 2004-ben a lakosság 31 %, 2006-ban és 2007-ben 33 % dohányzik napi rendszerességgel.
• Tíz nőből 2.5, míg tíz férfiból 4 dohányzik rendszeresen. 2004-es adatok szerint 23.000 ember halt meg hazánkban aktív dohányzás okozta betegség következtében. Emellett külföldi számítások hazai adaptálásával nyert adatok szerint évente 3500 embert veszítünk el a passzív dohányzás ártalmai miatt. A kutatás azt is kimutatta, hogy összességében szinte a teljes lakosság a passzív dohányzás ellenzői közé tartozik (93-95%).
• gyermek jelenlétében dohányzó családokban a gyerekek 49 százaléka naponta 6-10 db cigaretta füstjét kénytelen beszívni, 21,2 %-uk 11-20 db cigarettáét, 11,5 %-uk pedig 21 db cigarettánál is többét.
• A Nemzetközi ifjúsági dohányzásfelmérés” 2008. évi magyarországi adatfelvétele alapján elmondható, hogy 10-ből csaknem 6 tanuló (57.9%) kipróbálta már a cigarettát élete során (fiúk: 56,5%, lányok: 58,4%), ezen belül a valaha dohányzóknak 18%-a 10 éves kora előtt szívta el az első slukkot.
• Szabadnapokon a gyermekek 21,5 százaléka napi 20-nál is több cigaretta füstjét szívja be.
• Kutatási eredmények alapján a szülők 84,2 százaléka örülne, ha megtanítanák gyermekét egy program keretében, hogyan védekezzen a passzív dohányzás ellen.
• A felmérés alapján hozzávetőlegesen a tanulók egynegyede (23.2%) jelenleg is cigarettázik.
• A dohányzó tanulók több mint felét (51.7%) nem utasították vissza az eladók a korukra való hivatkozással, amikor cigarettát akartak vásárolni.
• Nyilvános helyeken a soha nem dohányzó tanulók 87,9%-a ki van téve mások dohányfüstjének, ez is indokolja azt az adatot, hogy 10 tanulóból közel 8 támogatná a dohányzás nyilvános helyeken történő teljes betiltását.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!