Lesz vérfertőzés a Trafóban?
Schilling Árpád, Udvaros Dorottya, Frenák Pál – néhány név, akik egyenként is elegek lennének ahhoz, hogy jegyet váltsunk a Trafóba. Hát még így együtt…
Ha kortárs művészet, akkor Trafó! A hivatalosan Kortárs Művészetek Házának kikiáltott intézmény fennállása óta alaposan rászolgált erre az elnevezésre. Hónapról-hónapra a külföldi, kortárs tánc és színház legjavát hozza el Budapestre, valamint mind hazai, mind külföldi fiatal tehetségek szárnypróbálgatásaihoz asszisztál.
A magyar művészek közül olyan nemzetközileg is elismert előadók lépnek fel a Trafó színpadán rendszeresen, mint Bozsik Yvette, Frenák Pál vagy a rendhagyó dráma feldolgozásairól egész Európa szerte ismertté vált Krétakör Színház.
Most hétvégén ez utóbbi formáció Phaidra című előadása csalogatja a közönséget a Liliom utca 41.-be. A Krétakörről röviden annyit kell tudni, hogy Schilling Árpád alapította 1994-ben egy maroknyi amatőr színésszel. Azóta színpadra vitték Miller Salemi boszorkányok című drámáját, Brecht Baal-ját, Betti Bűntény a Kecskeszigeten című művét, Beckett Godot-ját, Shakespeare Vízkeresztjét, Térey Nibelung-lakóparkját és Cocteau Rettenetes gyerekek című elbeszélését – csak néhányat említve a sorból. Több ízben saját produkcióval is előrukkoltak: ilyen volt a nagy tetszésnek örvendő NEXXT – Frau Plastic Chicken Show és a FEKETEország.
Darabjaikat Szlovákiától Litvánián át Franciaországig számos külföldi színpadon bemutatták, és 1995-re megérkezett az első hivatalos elismerés is a Kazincbarcikai Nemzetközi Színházi Fesztivál fődíja címén, melyet 1998-ban a „Kritikusok Díja – az év legjobb alternatív előadása” követett.
Most, szeptember 15-től 20-ig, minden este 20.00 órától Tasnádi István Phaidra című darabját csodálhatjuk meg a Krétakör brigád előadásában. Az ókori történet főszereplője, Phaidra, Thészeusz második felesége, aki beleszeret mostohafiába, Hippolütoszba. A fiúnak nem fűlik a foga az illegális viszonyhoz, amiért a megsértett „anya” megbecstelenítéssel rágalmazza a király előtt, majd öngyilkos lesz.
A girlandos családi történet címszereplője Udvaros Dorottya, a darab koreográfusa pedig a már említett, nemzetközi hírnévvel büszkélkedő Frenák Pál. Mindezt ötvözve, és hozzáadva a Krétakör abszurd, sokszor a megbotránkoztatásig elmenő, egyedi stílusát valószínűleg sikeres produkció elébe nézünk.
Hozzászólás zárolva.