„Levágtam a szép haját, egészen a fejbőréig”
„Egy másik fiú nem ment be a zuhany alá, mert mindig a zuhany alatt lőtte be magát, mivel csak akkor volt esélye, hogy eltalálja az ereit.”
A szakképzett nevelők mellett ún. neofiták is dolgoznak itt: ők korábban narkóztak, de a Monar keretein belül meggyógyultak, s gyakran jobban belelátnak a Házon belül zajló dolgokba, mint a kívülről jött nevelők.
A novíciátus lejártakor a csoport megvitatja, hogy családtaggá válhat-e az illető. Értékelik eddigi munkáját, tulajdonságait, és keményen szembesítik hibáival.
2. A családtagság időszaka
Ez a szakasz egy évig tart. Itt már szavazati joga van az illetőnek a közösségben, beleszólhat a közösségi életbe, és kimenőt is kap. Ez már egy kemény próbatétel, és sokan ekkor meg is szegik a drog -vagy alkoholtilalmat. Kotanski ezen a ponton nem ismer kíméletet: aki visszaesik, az kizárattatik, és nem is térhet vissza.
Az egy év letelte után újra a csoport dönthet arról, hogy az illető továbbléphet-e.
3. A monaros időszak
A „monaros” szabad kezet és bizalmat kap hitelbe, de a csoport folyamatosan szemmel tartja, és jelez neki. Ez az időszak is egy évig tart, ekkor kell munkát és iskolát keresnie magának, és kialakítani eljövendő életét.
Ennek az időszaknak a legnehezebb feladata, a „pszichopata lökések” legyőzése, vagyis az önmagán való uralkodás megtanulása.
A harmadik fázis lejártát követően jön a „szabadulás” a Monarból, és a narkóból…
Ha kíváncsi Kotanski történetére, illetve magára a módszerre kicsit részletesebben,akkor érdemes elolvasni az Eladtam magam az embereknek című könyvet, melyet maga Kotanski írt. Itt többek között a Monarban gyógyult betegek tapasztalatairól is olvashatnak.
Az idézetek forrása:
Marek Kotanski: Eladtam magam az embereknek.Készült Drog Stop Budapest Egyesület és a Mont Kft. Kiadói és Reklám Propaganda Iroda gondozásában. 1995.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Hozzászólás zárolva.